K

Keramická rovnátka

Průhledná keramická rovnátka patří v dnešní době mezi nejpopulárnější. Nejsou téměř vidět, proto je nosí stále častěji nejen děti, ale i dospělí, kteří se v dětství za rovnátka styděli nebo o svém problému ani nevěděli a nyní požadují co nejméně viditelná rovnátka na co nejkratší dobu.

KERAMICKÁ ROVNÁTKA

Keramická rovnátka jsou vyrobena z průhledné keramiky a kompozitních materiálů (pryskyřice) a splývají se zuby. Mají tedy minimální dopad na vizáž pacienta. I drátek nemusí být kovový, ale bílý či průhledný, což přidává na estetičnosti. Keramická rovnátka je možné kombinovat s klasickými kovovými fixními rovnátky. Z estetického hlediska se dávají keramická rovnátka často jen na horní patro. Horní zuby jsou při mluvení a úsměvu více vidět než dolní, kam se proto i z finančních důvodů dávají často rovnátka kovová. Zároveň díky menší velikosti kovových rovnátek nedochází k výraznějšímu výstupu dolního rtu. Další možností je nechat si aplikovat keramická rovnátka jen na přední zuby a na zadní pak kovová.

DOBA LÉČBY POMOCÍ KERAMICKÝCH ROVNÁTEK

Díky speciálnímu typu držení drátku v zámcích zkracují keramická rovnátka celkovou dobu léčby a zmenšují frekvenci a délku návštěv v zubní ordinaci. Klasická rovnátka se obvykle nosí i tři roky, během kterých se dochází po 4–6 týdnech na kontroly. U keramických rovnátek může být doba nošení zkrácena až na polovinu (záleží na typu vady) a podle fáze léčby stačí návštěvy ortodontisty po 2–3 měsících.

 

HYGIENA KERAMICKÝCH ROVNÁTEK

Tyto ortodontické aparátky mohou obsahovat speciální zámečky, kterým se říká samoligující. Ty na rozdíl od klasických kovových aparátků neobsahují elastické kroužky, které drží drát v zámku a poutají pozornost okolí. Rovnátka bez těchto elastických kroužků umožňují lepší čištění a hygienu. V opačném případě nevýhodou může být to, že gumičky často časem zežloutnou. Je to způsobeno zejména některými potravinami (mrkev, borůvky, kečup), ale i kořením (chilli, kari) a některými nápoji (káva, zelený a černý čaj). Je tedy lepší pořídit si místo bílých gumiček raději mléčné nebo i barevné, u kterých to není tak nápadné. S každou návštěvou lékaře však dochází k jejich výměně. I přesto je nezbytné čistit si zuby nejlépe po každém jídle. K péči o rovnátka slouží řada pomůcek, které výrazně usnadní každodenní hygienu, proto se neváhejte objednat k Vaší dentalní hygienistce nebo se zeptejte ortodontisty na vhodnou péči a doplňky.

 

PRŮBĚH LÉČBY

Samotná aplikace keramických rovnátek nebolí. Po nasazení aparátku a během dalších dvou týdnů může docházet k mírné bolesti zubů. Zámečky mohou dráždit v ústech sliznici tváře a dáseň. Proti tomu může pomoci vosk či silikon, který se přitiskne na aparát v daném místě a ostré hrany zahladí. Rovnátka jsou fixována na zubech pomocí speciálních přípravků. Je však třeba vyvarovat se tvrdších potravin (jablko, kedlubna), hrozí zde totiž nebezpečí ulomení zámečku a je nutná okamžitá návštěva lékaře, který ho musí opět připevnit. Neznamená to však úplně se těchto potravin vzdát, stačí si je jen nakrájet na menší kousky. Po sundání keramických rovnátek platí stejná pravidla jako při sundání jiných fixních rovnátek. Zuby mají tendenci vracet se do původní pozice. Je třeba proto nosit dále snímací aparátek (čím déle během dne, tím lépe). Existuje však i možnost nechat si aplikovat tzv. retainer (kovový drátek fixovaný z vnitřní strany zubů), který pomáhá udržet srovnané zuby na svém místě.

Výhody keramických rovnátek:

  1. Výborná estetika – jsou méně viditelná, a jsou tak vhodná i pro náročnější pacienty.
  2. Vhodná pro pacienty s alergií na nikl, kteří tedy nemohou mít kovová rovnátka.
  3. Snadnější hygiena se sníženým rizikem vzniku zubního kazu.
  4. Méně intenzivní a kratší návštěvy u lékaře.
  5. Většinou kratší doba léčby.

 

Nevýhody keramických rovnátek:

  1. Jsou větší než kovová rovnátka.
  2. Mohou časem zežloutnout.
  3. Cenově náročnější (od 7 000 do 14 000 za rovnátka na jednu čelist).

 

MDDr. Kristýna Horáková

Chcete dostávat emailové novinky?