S

Skřípání zubů neboli bruxismus

Už v dětství, když jsme upadli a odřeli si kolena, nám prarodiče říkávali ať zatneme zuby a vydržíme to. Nikdy by však nepomysleli, jaké neblahé účinky na naše zuby to může mít. Co to je bruxizmus, jaké jsou jeho příčiny, důsledky a léčba, se dozvíte v následujícím článku.

CO JE TO BRUXISMUS?

Skřípání zubů je klinicky označováno jako bruxizmus. Tento stav, kdy dochází k zatínání a zatěžování zubů a k jejich pohybům po sobě v době mimo žvýkání a přijímání potravy, je u většiny populace stejně častý jako chrápání. Bruxizmus je podvědomé chování, takže si většina postižených ani neuvědomuje, že jím trpí do té doby, než jsou upozorněni spolunocležníky. Bruxizmus dělíme na denní a noční. Při denním bruxizmu dochází k mimovolnému zatínání zubů, které však můžeme ovlivnit a sami mu zamezit. Noční bruxizmus, označovaný také jako vlastní, je skřípání a zatínání zubů ve spánku jako podvědomý zlozvyk, kterému sami nejsme schopni zabránit.

JAKÁ JE PŘÍČINA BRUXISMU?

Příčin chronického skřípání zubů může být hned několik. Předpokládá se, že k těm hlavním patří stres a úzkost, potlačovaná frustrace nebo hněv. Potíže může zhoršovat také alkohol. Bruxizmus ale není problémem pouze dospělých. Může se objevit i u dětí, převážně v průběhu infekčních onemocnění nebo při bolestech (např. při prořezávání zubů). Po vyléčení nemoci většinou vymizí bez trvalých následků. Další příčiny mohou být: nesprávné zarovnání zubů, nepravidelný kontakt mezi horní a dolní čelistí, ale také zdravotní potíže (např. nutriční nedostatky, alergie či onemocnění žláz s vnitřní sekrecí).

 

JAK POZNÁM, ŽE BRUXISMUS SE TÝKÁ I MĚ?

Bruxizmus neboli skřípání zubů. Vzhledem k tomu, že skřípání zubů často nastává během spánku, většina lidí netuší, že si brousí zuby, pokud nejsou upozorněni spolunocležníky. Možnými příznaky mohou být bolesti v oblasti čelistního kloubu, spánku, krku, bolesti a citlivost žvýkacího svalstva, zvláště po ránu, citlivost zubů na tepelné podněty, sladké, slané, kyselé a pozorovatelné změny na zubech. Pokud některými výše zmíněnými příznaky trpíte, obraťte se na svého zubního lékaře. Jedině zubní lékař Vám může potvrdit, zda je bruxizmus Váš problém či není. Může provádět řadu kontrol a zkoušek pro stanovení správné diagnózy.

 

JE BRUXISMUS NĚČÍM NEBEZPEČNÝ?

Chronické skřípání zubů může v téměř všech případech silně poškodit Váš chrup. Drobné trhlinky na zubech a zubních výplních se postupně zvětšují, ze zubů se stávají obroušené pahýly a může dojít až ke zlomeninám zubů, k poškození parodontu a nenávratné ztrátě zubů. Silné zatínání žvýkacích svalů a jejich přetěžování může být příčinou jejich bolesti a citlivosti. Mohou být bolestivé při otevírání úst či při tlaku na obličej. Často tato bolest vystřeluje do hlavy, uší či krku. Bruxizmus může být příčinou citlivosti zubů, kdy při poruše skloviny dojde k obnažení zuboviny (dentinu), což způsobí citlivost na teplé, studené, slané, sladké, na dotyk a jiné podněty. Také poškození čelistního kloubu může být důsledek jeho chronického přetěžování. Doprovází ho bolest při žvýkání, ztížené otevírání úst a možné zvuky jako lupání či praskání při pohybech čelisti. Nakonec může dojít i k nevratným změnám v kloubu a přilehlých tkáních.

 

JAK SE BRUXISMUS LÉČÍ?

Ve většině případů se v zubních ordinacích zhotoví umělohmotná mezizubní dlaha, která se nasazuje na zubní oblouk na noc, a mechanicky tak ochrání Vaše zuby. Pokud je příčinou bruxizmu stres, zeptejte se Vašeho zubaře či lékaře na možnosti jeho snížení či případného odstranění. Nabízeny jsou zpravidla psychologická poradenství, relaxace a uvolňovací cvičení, léky na předpis (pro podporu uvolnění napětí žvýkacích svalů, antidepresiva) apod.

 

Další tipy, které Vám mohou pomoci:

  • Omezte potraviny a nápoje, které obsahují kofein (např. káva, kolové nápoje, čokoláda).
  • Vyhněte se alkoholu.
  • Neokusujte tužky, pera nebo cokoli, co není jídlo.
  • Vyhněte se žvýkačkám. Dovolují Vašim žvýkacím svalům více si zvykat na zatínání, a zvyšují tak pravděpodobnost skřípání zubů.
  • Pokud se přistihnete při zatínání a skřípání zubů ve dne, umístěte špičku jazyka mezi zuby. Žvýkací svaly tak učíte relaxovat.
  • Svaly můžete uvolnit také přiložením nahřátého obkladu na tvář před ušní lalůček, než ulehnete ke spánku.
  • U dítěte také pomůže zajistit stravu bohatou na vodu. Dehydratace totiž může přispívat ke skřípání zubů.
  • A určitě sem neodmyslitelně patří pravidelná kontrola u zubního lékaře.

MDDr. Veronika Andělová

Chcete dostávat emailové novinky?