Alveolitis – zánět zubního lůžka

Jak probíhá hojení extrakční rány?
Hojení extrakční rány je ovlivněno řadou faktorů, mezi nimiž hraje hlavní roli průběh zákroku, celkový zdravotní stav, úroveň ústní hygieny a stav extrahovaného zubu. Samotné hojení probíhá tak, že extrakční rána je nejprve vyplněna krevní sraženinou, tzv. koagulem, které je následně z okolní kosti nahrazeno granulační tkání, někdy také nazývanou „hojivou tkání". Tato tkáň se posléze změní na vazivo a později na kost. Nakonec se nově vzniklá kost zcela překryje sliznicí a místo po extrakci se zacelí.
Jak vzniká alveolitida?
Alveolitida, laicky zánět zubního lůžku (pozn.: pozor, existuje i plicní alveolitida), je jednou z nejčastějších postextrakčních komplikací. Zjednodušeně řečeno se jedná o stav, kdy v extrakční ráně chybí koagulum jako následek sníženého krvácení rány, hovoříme o tzv. suchém lůžku (alveolitis sicca), nebo rozpad již vytvořeného koagula vlivem zvýšené fibrinolýzy, případně účinku bakteriálních enzymů při sekundární infekci. Tento stav nazýváme hnisavý zánět zubního lůžka (alveolitis purulenta). Poté dochází k zánětu v přilehlé kosti a měkkých tkáních. Alveolitida je provázen silnými bolestmi.
Příznaky alveolitidy
S alveolitidami se setkáváme přibližně u 8 % pacientů po extrakcích zubů. Častější jsou u žen a v dolní čelisti s největší frekvencí výskytu v oblasti třetích stoliček. Zánět lůžka po extrakci zubu na sebe zpravidla upozorní intenzivní bolestí extrakční rány, která nastupuje za 48–72 hodin po výkonu a vyzařuje do okolí. Bolesti, jejichž příčinou je dráždění volných nervových zakončení vyčnívajících na odhalené kosti, bývají kruté a neutlumitelné analgetiky. Zřídka se však setkáváme běheme alveolitidy s vysokou teplotou nebo schváceností.
Diagnostika alveolitidy
Diagnostika alveolitidy je vcelku jednoduchá. Pacient přichází s bolestmi, které nelze tlumit léky, a lékař nachází prázdnou extrakční ránu, případně se zbytky potravy nebo rozpadlého koagula (alveolitis sicca). Pokud jsou v ráně páchnoucí zbytky koagula a zanícené okraje, jedná se o alveolitis purulenta.
Léčba alveolitidy
Postup při léčení alveolitid je konzervativní. Cílem léčby je likvidovat infekci, tlumit bolest a podpořit tvorbu granulační tkáně v extrakční ráně. Ošetření spočívá v masivním, ale šetrném výplachu rány vlažným antiseptikem, kterým odstraníme rozpadlé zbytky koagula nebo zbytky potravy. Následné lehké vtlačení mulového drénu smočeného v roztoku do rány tlumí vedle protizánětlivých účinků bolest, stimuluje tvorbu granulační tkáně v extrakční ráně a epitelizaci jejích stěn a brání ulpívání zbytků potravy v prázdném lůžku. Drén je třeba denně vyměňovat po dobu cca 5–7 dní. Ránu lze ošetřit řadami postupů a záleží jen na zvážení ošetřujícího lékaře, který postup zvolí.
napsali jste:
Co se týče zánětu, v tomto článku o tom dobře píší https://dsmile.cz/jak-lecit-zanet-dasni/
A s čím naprosto souhlasím, základem je prevence...
Jen je důležité vědět jak na to
Před 6 dny mi byl vytržen zub 6 dole....3 drén ,teď dala mastičku,ta odešla během dne a začíná to na novo,bolest ucha , krku,strilito kam si chce takže budu muset opět na zubní ,už nevím co STIM ,6 dní dní jsem skoro nejedla krom polívky a jogurtu ,je zle hlady ..nějaké rady ??
Jsem mesic a pul po vytrzeni zubu udelal jse mi tam zanet chodila jsem na dreny pred tydnem mi zubar dal antibiotyka a 4 dny byl klid a vcera me zaclo bolet az pod okem mam posledni tabletku antibiotik zitra jdu na kontrolu ,asi to nevypada dobre porad te mi strasne se bojim.
Začalo mně pichat v uchu a bolet v krku,spiz jakožto nabeh na angínu,a někdy do spánku,jjen na jedné straně. asi za tiden mně vytrhly zub 8 dole,na te stejne straně sanice ok neboli.jo zub8 byl zanícen,beru atb.prosím co to střílení do ucha je.dekuji za kladnou odpověď Jan