Bělení zubů

Zářivě bílé zuby jsou považovány za standard krásy již po mnoho staletí. Každý den vídáme mnoho krásných úsměvů nejen v televizních obrazovkách či na billboardech, jak tomu bývalo v minulosti, ale také na tvářích našich blízkých. Smaltově bílé zuby, dřivé známé jen z hollywoodských „bijáků", jsou dnes dosažitelnější více než kdykoliv předtím.

Na vině je ohromný boom bělení zubů, který způsobil naprostou záplavu trhu novými technologiemi, výrobky a systémy pro dosažení vysněného ideálu. Ačkoliv již staří Římané toužili po bílých zubech a často se kvůli tomuto společenskému požadavku propůjčili dnes ne zcela pochopitelným procedurám, zřejmě si nikdy nepředstavili, že stojí na prahu moderní stomatologie.

Bělení zubů aneb Mnoho toho nevíme ...

Estetická stomatologie je považována za moderní obor, ale její kořeny sahají až k roku 1877, kdy se poprvé setkáváme s problematikou nepěkně zabarvených zubů, k jejímuž odstranění byla používána kyselina chlorovodíková. Posléze byla kyselina chlorovodíková nahrazena peroxidem vodíku a karbamidperoxidem, který se pro bělení chrupu používá dodnes. Bělení zubů je fenoménem dnešní doby. Ačkoliv si to řada z nás nepřipouští, bílé zuby jsou synonymem krásy, zdraví a úspěchu, nejinak tomu bylo v minulosti. Naskýtá se ale otázka, jaké je povědomí široké veřejnosti o metodách a rizicích bělení zubů? Odpověď je poměrně jednoduchá, povědomí je velmi nízké. To můžeme vypozorovat zejména na podléhání veřejnosti módním trendům, které nás přesvědčují o faktu čím bělejší, tím lepší. Abychom pochopili všechna pozitiva a negativa bělení zubů, nalezli nejvhodnější techniku a nezpůsobili více škody než užitku, připravili jsme pro Vás sérii článků.

Jak se při výběru bělení zubů rozhodovat?

V současné době si můžeme vybrat z několika metod bělení zubů, které se liší účinkem, cenou a časovou náročností. Dnešní uživatel považuje cenu za nejdůležitější faktor při výběru metody bělení zubů. Nicméně tím nejdůležitějším faktorem při výběru správné metody je příčina nevhodného zabarvení chrupu a jeho celkový stav. To může posoudit pouze zubní lékař, který poté navrhne vhodný postup a délku terapie. Nicméně z výše uvedeného vyplývá, že volně prodejné prostředky, které jsou charakteristické nízkou cenou a okamžitou použitelností, jsou pro dnešního uživatele zvláště výhodné.

Volně prodejné bělicí prostředky. Zkáza nebo spása?

Častým scénářem je situace, kdy jednoho rána zjistíme, že barva našich zubů není ideální a čeká nás důležitá schůzka. Návštěva zubaře je pro většinu z nás vysoce stresující a uchylujeme se k ní pouze v případě největší nouze. Po chvilkové úvaze nad dalšími možnostmi, jak zuby vybělit, zjistíme, že náš spasitel se nachází v supermarketu a stojí pár korun. A jeho velkou výhodou je, že při tom nevede hloupé řeči o stavu našeho chrupu. Bohužel, jak již bylo řečeno, úskalí těchto výrobků spočívá převážně v neochotě nebo nemožnosti konzultovat svůj problém se zubním lékařem, což často vede ke špatnému definování pravé povahy problému. Velkým problémem bývají výplně nebo rozsáhlé pigmentové změny v předním úseku, jejichž odstín nejsou bělicí prostředky schopny změnit. V důsledku toho dochází k barevnému nesouladu jednotlivých zubů. Další nepříjemnost, která může používáním volně prodejných prostředků vzniknout, je trvalé poškození chrupu – zvýšená citlivost zubů, odvápnění, obroušení zubů či popálení jejich okolí. Oprava takto vzniklých škod může být ve výsledku mnohonásobně dražší než ušetřené peníze.

Rozumnější volí bělení zubů v ordinaci

Rozumnější metoda bělení zubů je taková, kterou konzultujeme se zubním lékařem. Prvním vážnějším úskalím při výběru tohoto bělicího postupu je však cena, jež bývá mnohokrát i 10x vyšší než u volně prodejných bělicích prostředků. V poslední době ale cena ordinačního bělení zubů výrazně spadla. Na vině jsou především slevové portály, které nabízejí mnohdy nepřeberné množství stomatologů či kosmetických pracovníků, které Vám vybělí zuby již za několik stokorun. Jisté je, že kvalita takto ošetřených zubů nebude valná, nicméně rozhodně bude kvalitnější než v případě prosté samoindikace. Je však potřeba se velkým obloukem vyhýbat kosmetickým salónům a centrům bílých zubů, kde nepracují zubní lékaři. Ošetření zubů neodborníkem by Vám mohlo způsobit nepříjemné komplikace a vážně poškodit chrup. Nejvhodnější je navštívit zubního lékaře, který Vám provede potřebná vyšetření, stanoví celkový stav chrupu, zkonzultuje s Vámi vhodnou metodu, požadovaný odstín, možnost výměny stávajících výplní a v neposlední řadě problematiku fazet a implantátem nesených korunek.

Závěrem o bělení zubů ...

Jakékoliv zákroky v dutině ústní by měl provádět zubní lékař nebo vyškolený personál v ordinaci zubního lékaře. Proto bychom měli uvažovat pouze o ordinačních metodách bělení zubů. U zdravých zubů máme na výběr z několika metod bělení zubů stomatologem. K bělení zubů může být použit laser nebo nosič bělicího prostředku na noc. Mrtvé neboli endodonticky ošetřené zuby je stomatolog schopen vybělit také. Je však důležité připomenout, že se jedná o časově i technicky náročnější metodu.

Poslat známému
  
  

Přidat nový komentář

Email