B

Bělení zubů laserem

Bělení zubů laserem patří mezi moderní metody, které poskytují rychlý efekt bílých zubů. Láká nás především okamžitý výsledek, který za použítí nových bělících metod přichází během pár minut. Jaké jsou ale rozdíly mezi jednotlivými způsoby bělení zubů? A je skutečně bělení zubů laserem tak skvělé?

BĚLENÍ ZUBŮ LASEREM JE RYCHLÉ, ALE…

Rychlé, bezpečné a drahé. To by mohla být stručná charakteristika metody bělení zubů laserem, avšak označení laser není úplně správné. Mnohem častěji se k urychlení procesu bělení zubů používá modré světlo nebo LED diody o různém typu záření. Ceny se pohybují v rozmezí 5000 až 15 000 Kč, především v závislosti na lokalitě a používané technologii. Bělení laserem neboli ordinační bělení zubů využívá vysoce koncentrovaného (15–38%) roztoku peroxidu vodíku, což zaručuje efekt zesvětlených zubů již po první návštěvě.

VYBĚLÍME TÍM VŠECHNA ZABARVENÍ?

Bělicí prostředek používaný při ordinačním bělení je asi desetkrát silnější než bělicí prostředek používaný při domácím bělení zubů. Účinnost ordinačního bělení je do jisté míry srovnatelná s domácím bělením. Rozdíl normálně zabarvených zubů (káva, kečup atp.) bělených laserem a domácí metodou je nerozeznatelný.  Problém bělení laserem nastává při složitějších zabarveních, kdy velmi krátké působení bělicího prostředku není schopno korigovat barevný nesoulad zubů. Pro mnohé je rozhodujícím parametrem cena, která mluví výrazně v neprospěch ordinačního bělení zubů.

 

BĚLENÍ ZUBŮ LASEREM – MOŽNOSTÍ JE NĚKOLIK

 

Bělení zubů v ordinaci

V současné době máme na výběr z několika technik ordinačního bělení. Aplikace bělicího prostředku může být kombinována s účinkem diodového laseru, plasmové lampy, LED diod, tepla atp.

Ordinační bělení

Bělicí prostředek o  vysoké koncentraci (25–38%) roztoku peroxidu vodíku je aplikován na zuby, kde je ponechán zpravidla 15 minut. Poté je gel odstraněn a chrup řádně očištěn. Celý proces opakujeme 3–4krát. Bělení jednoho pacienta si vyžádá přibližně 90 minut. Rychlost bělení bývá urychlována působením tepla a světla.

Brite smile

Technika bělení je založena na aktivaci bělicího prostředku pomocí modrého světla. Výhodou této metody je nižší koncentrace (15%) roztoku peroxidu vodíku. Celý proces bělení trvá přibližně 90 minut.

 

Systém Zoom!

Bělicí prostředek o  vysoké koncentraci (25%) roztoku peroxidu vodíku je podporován světlem. Bělení probíhá ve třech na sebe navazujících 15minutových cyklech. Výrobce zaručuje zesvětlení normálně zbarveného chrupu o 8 odstínů Vita vzorníku. Princip tohoto bělení však spíše spočívá v domácím „dobělování“ pomocí individuálně zhotoveného nosiče bělicího gelu, který je dodáván společně se systémem Zoom!.

 

LumaCool

Využívá bělicího gelu o  vysoké koncentraci (35%) roztoku peroxidu vodíku, který je aktivován modrým LED světlem. Doba bělení je ze všech dostupných technik nejkratší, přibližně 45 minut.

Každá technologie má svá pro i proti. Není vhodné volit nejsilnější koncentraci bělicího prostředku vzhledem k velkému riziku zvýšení citlivosti chrupu. Na druhou stranu volba slabší koncentrace nezaručuje efekt vybělených zubů po pár minutách a spočívá spíše v domácím dobělování zubů.

 

PROČ ZVOLIT PRÁVĚ BĚLENÍ ZUBŮ LASEREM?

Hlavní pozitiva ordinačního a domácího bělení pomocí nosiče pod dohledem stomatologa patří beze sporu možnost konzultovat diskoloraci zubů se stomatologem, který stanoví diagnózu a zhodnotí riziko vedlejších reakcí, čímž také předcházíme možné barevné disharmonii chrupu po ukončení bělení, což se u volně prodejných bělicích prostředků nedá zaručit. Lékař s námi konzultuje problematiku výplní, faset, korunek, můstků atd., jejichž odstín není možné bělicími prostředky změnit. Výměna výše zmíněných náhrad na požadovaný světlejší odstín může ve výsledku převýšit cenu samotného bělení a tudíž je nutno s těmito výdaji počítat.

CITLIVOST ZUBŮ?

Citlivost zubů je nežádoucí reakcí zubů na bělicí prostředek. Nejčastěji odeznívá do 24 hodin po ukončení bělení. Při zvýšené citlivosti zubů se doporučuje ukončit ordinační bělení a přejít na méně invazivní domácí bělení. Pro snížení citlivosti jsou nejvhodnější fluoridové gely a zubní pasty s 5% KNO3 (dusičnan draselný). Fluoridové gely nanášíme přímo do nosiče vždy na půl hodiny během dne. Zubní pastu s 5% KNO3 používáme 14 dnů před zahájením bělení jako prevenci při zvýšené citlivostí zubů. Problematiku citlivosti zubů vždy konzultujte s ošetřujícím lékařem!

 

DOBA BĚLENÍ ZUBŮ

Je plně závislá na příčině diskolorace chrupu. Správné pochopení povahy problému vede ke správně určené době bělení. Některé diskolorace (viz. tetracyklinové zuby) není možné pomocí ordinačního bělení redukovat a je proto vhodné zvolit metodu domácího bělení. Zesvětlení normálního chrupu trvá nejčastěji 1–2 hodiny.

 

ČÍM BĚLÍME ZUBY PŘI BĚLENÍ LASEREM?

Nejčastěji používaným bělicím prostředkem je vysoce koncentrovaný (25–38%) roztok peroxid vodíku. Vysoké koncentrace bělicích prostředků způsobují záněty zubní dřeně, které jsou u nižších koncentrací vratné a tudíž nezávadné, ačkoliv ten samý efekt očekáváme u vysoce koncentrovaných bělicích prostředků.

 

VÝHODY

  • Rychlost bělení
  • Bělení je pod dohledem stomatologa
  • Nenasazujeme nosič bělicího prostředku, který je pro lidi se zvracivým reflexem traumatizující

 

NEVÝHODY

  • Cena
  • Vysoké koncentrace bělicího prostředku
  • Chybějící pečeť ADA

MDDr. Jakub Šulta

Chcete dostávat emailové novinky?