Částečné snímatelné zubní náhrady

Zubní náhrady jsou jedinou možností, jak nahradit ztracené či jinak znehodnocené zuby. Pokud ztráta postihne stoličky a třenové zuby, popř. dojde k jiné rozsáhlé ztrátě zubů, znamená to, že není obvykle jiné volby, pokud se nerozhodneme pro implantáty, než je částečná snímatelná náhrada. Částečných snímatelných náhrad existuje celá řada od nejjednodušších s obyčejnými drátěnými sponami po vysoce pohodlné náhrady se zásuvnými spoji. Pojďme si je v tomto článku trochu přiblížit.

Částečné snímatelné zubní náhrady

Částečné snímatelné zubní náhrady se používají k obnovení chrupu s rozsáhlejšími defekty. Jsou jakýmsi přechodem mezi fixním můstkem a celkovou náhradou. Užívají se tehdy, když nelze z důvodu vysokého počtu chybějících zubů, špatného stavu či postavení zbývajících zubů aplikovat fixní můstky nebo slouží jako levnější varianta náhrady v případě, kdy pacient nemá nebo nechce vynakládat nemalé finanční prostředky za implantáty. Existuje několik druhů částečných snímatelných náhrad. Jelikož se všechny druhy sestávají z konstrukčních prvků, které jsou pro všechny společné, je možné je pro představu obecně popsat.

Částečné snímatelné náhrady se skládají z:

  • Těla náhrady, což je ta část náhrady, která nahrazuje ztracené zuby a příslušnou část dásně.
  • Kotevních prvků, které upevňují náhradu ke zbývajícím zubům v ústech. Zabezpečují její retenci, stabilitu a přenos žvýkacího tlaku. Sem se řadí spony, které obemykají povrch korunky zubu, a dále tzv. nesponová zařízení, kam patří různé druhy zásuvných spojů. Nesponová zařízení umožňují na rozdíl od sponového systému, který díky svým ramenům esteticky zcela nevyhovuje (zejména ve viditelném úseku chrupu), neviditelné připojení náhrady k vlastním zubům. Ty však musí být opatřeny korunkou nebo můstkem s daným zásuvným spojem pro připojení snímatelné náhrady. 
  • Stabilizačních prvků, které slouží k zamezení páčivých sil působících na náhradu. Bývají buď samostatným prvkem, nebo jsou součástí sponového či nesponového kotevního systému. 
  • Spojovacích prvků, které propojují všechny výše jmenované prvky v jeden funkční celek. Sem patří různé patrové a podjazykové třmeny či desky. 

Jaké částečné snímatelné zubní náhrady známe?

Poté, co jsme si popsali základní prvky částečných snímatelných náhrad, pojďme se podívat na to, jaké druhy těchto náhrad existují.

Deskové částečné snímatelné náhrady

Deskové částečné snímatelné náhrady jsou takové náhrady, které jsou celé kromě spon (i když i ty mohou být) z plastu. Plast pokrývá i celé patro v horní čelisti nebo podjazykovou oblast v čelisti dolní. To může činit jisté nepohodlí, jelikož plast musí mít určitou tloušťku. V případě umělého patra je třeba dávat pozor na horké pokrmy či tekutiny. Plast překrývající patro totiž snižuje jeho tepelnou citlivost, což může způsobit popálení měkkého patra či jícnu. Spony náhrady mohou být jednak jednoduché drátěné, lité či, jak je uvedeno výše, i plastové, které jsou jednolitou součástí celé náhrady a v ústech téměř neviditelné. Jednoduché drátěné spony nejsou pro své nevýhody příliš vhodným řešením. Bohužel jsou však kvůli ceně častou volbou. Drátěné spony jsou pružné a při každé manipulaci s náhradou (nasazování, snímaní) se ohýbají a povolují. Držení protézy se tak postupem času snižuje a dochází k negativním páčivým silám na zbývající vlastní zuby. Ty pak postupně odcházejí pod vlivem jejich přetěžování. Tento typ náhrady je doporučován jen jako provizorní náhrada, tzn. na určitou dobu, než se např. zhojí rány po vytažení zubů. Oproti tomu náhrada s litými sponami je vhodnější, jelikož jsou spony zhotoveny ze slitiny, a jsou tudíž pevnější. Drží svůj tvar, a plní tak spolehlivě svou funkci. Navíc bývají spony konstrukčně zhotoveny tak, že přenáší žvýkací tlak i na vlastní zuby, na nějž je náhrada kotvená.

Skeletová částečná snímatelná náhrada

Oproti deskovým náhradám se skeletové náhrady liší spojovacím prvkem, který je v tomto případě zhotoven z kovové slitiny. Patro tak nepřekrývá v plném rozsahu (tak, jak je tomu u deskových náhrad) plast, ale jen tenký (do 2 cm) kovový proužek. Vnímání teplého, studeného či chuti je tak ničím neomezené. V dolní čelisti pod jazykem prochází rovněž jen několik milimetrů tenký proužek. Spony jsou u tohoto typu náhrady lité a zajišťují spolehlivou retenci a stabilitu náhrady v ústech. Jistou nevýhodou kovových spon, zejména ve viditelném úseku, je jejich viditelnost v ústech, které tím tak nesplňují estetické nároky na ošetření. Estetičtější variantou kotvení skeletové náhrady je užití tzv. zásuvných spojů. Předpokladem je však opatření kotvících zubů fixní korunkou (popř. můstkem) se speciálním zámkovým systémem, do kterého zapadne odpovídající kotevní část snímací náhrady. Nabízejí větší komfort a vyhovují estetickým požadavkům, jelikož nejsou viditelné žádné kovové spony.

Hybridní zubní náhrada

Hybridní náhrada představuje přechodnou variantu mezi částečnou a celkovou snímatelnou náhradou. Ošetřují se jí stavy, kdy jsou v ústech zuby s horším biologickým faktorem, na které již nelze zhotovit fixní můstek. Svým vzhledem budí dojem celkové snímatelné protézy. V ústech je však kotvená na zbývající zuby, které se pod náhradou ukrývají, a to pomocí zásuvného systému fungujícího na principu tzv. matrice a patrice. Patrice bývá pevně nasazená v ústech a matrice je součástí snímatelné náhrady. Jednoduchým nasazením (nacvaknutím) matrice na patrici spolehlivě stabilizujeme náhradu v ústech. Životnost zásuvných spojů je však do určité míry omezená a musí se po čase vždy vyměnit. U hybridních náhrad je důležité rovněž provádět obnovu slizničního povrchu protézy. Časem totiž dochází pod tlakem náhrady k úbytku kosti čelisti. Proto je nutné mezeru, která vznikne mezi sliznicí a protézou, vyplnit, aby nedocházelo k přetěžování vlastních zubů, na kterých je náhrada kotvená.

Poslat známému
  
  

napsali jste:

23.6.20 Helena Berankova

am sve 4zuby dva nahore a dva dole najim se v pohode mam castecnou zubni nahradu se spony ale vubec si nemohu zvyknout je me zle od zaludku kdyz ji mam navic se s ni nenajim nic nerozkousu polykam cele kusy coz je spatne jidlo je bez chuti mam uz treti predelavanou a stale si nezvyknu nevim co delat jim teda bez nahrady v pohode ale pro estetiku ji take nosit nemohu poradte odepiste na email

11.3.19 Irina

Dobrý den,
Nemám peníze na implantáty a proto by moc ráda zeptala na levnější možnosti řešení mého problému. je mi 58 let a nemám zuby v levé polovině dolní čelisti..
Proto chci se zeptat, zda-li lze zhotovit částečnou zubní náhradu na polovinu dolní čelisti, kde nemám zuby? Jaká je šance, že tato náhrada bude držet dobře? Kolik bude taková náhrada stát?
děkuji
Vašátková

12.4.18 blechova

Bolí mě pětka vlevo dole pod ker. můstkem. Po návštěvě lékaře je léčebný plán vytvořen a zaplatila bych za ošetření 25.000kč.-Léčebný plán jsem musela podepsat v recepci ihned, až doma jsem si spočítala celkovou částku, kterou bych nemohla zaplatit. Nevím, zda jsem podpisem neudělila i souhlas. Co mám nyní dělat?

27.4.16 A.Tůma

mám částečnou protézu a byl jsem spokojený.Časem jsem zhubnul a protéza je poněkud větší, takže používám koregu a jde to.Je potřeba dobrého zubního laboranta na zhotovení protézy.

27.4.16 A.Tůma

mám částečnou protézu a byl jsem spokojený.Časem jsem zhubnul a protéza je poněkud větší, takže používám koregu a jde to.Je potřeba dobrého zubního laboranta na zhotovení protézy.

27.9.15 Alena

Dobrý den jsem z Chomutova mám udělanou částečnou zubní náhradu na dolních zubech která by měla být upevněna na dvou zubech s čepem a litou korunkou ale v puse nedrží ani přilepená prosím o radu předem děkuji

25.8.15 Marie

Dobrý den mám snímatelnou horní zubní náhradu,která držela na drátku na zubu tři a dvojka byla korunka daná na nejtku daném na drátku,který mi byl vsunut do částečného zubu,neboť se mi sklovina drolila.Jsem postižená a chtěla bych vědět kolik mě bude stát zub dán na pevno,aby mi mohli udělat nové nasazovací zuby.vím,že zuby je drahá záležitost,nyní jim jen kaše a měká jídla.bojím se vyjít ven,jsem bezubá bába,a styddím se.Marie

16.6.15 Marie

Dobrý den,
mám částečnou snímatelnou horní zubní náhradu .Zachovány mám pouze 4 zuby 1 -4. a na nich háčkem upvněnou protézu i s patrem. Protéza je dočasná, zuby mám trhané v lednu 2015. Po půl roce,nebo až bude třeba, bude tato provizorní náhrada, kterou jsem musela platit dost velkou částkou peněz, vyměměna za stálou. Ráda bych věděla, zdali je pohodlnější řešení než toto s umělým patrem. Trvale užívám varfarin po operaci srdeční chopně tak asi s implantáty by byl problém. Snacha mi řekla, že ji její lékař udělal zuby, které nalepil na dáseň a je s nimi velmi spokojená.
Nevím, kam bych se obrátila o radu,tak to řeším tímto dotazem. Moje maminka byla zubní laborantka, moc na ni vzpomínám, jak by mě poradila kdyby žila.
Snad je tento sloupek ještě aktuální a já se dozvím něco více. Děkuji Vám za Váš čas a odpověď.
S pozdravem Marie

16.11.13 ivana

dobrý den mám opravdu špatné horní zuby a nevím na koho se obrátit už se nemohu ani najíst stále jsem to odkládala a ted nemám ani zubaře a hlavně se bojím nemohli by ste mi poradit Ivana

Přidat nový komentář

Email