Cena zubních rovnátek

cena-zubnich-rovnatek.jpg - kopie
Je velmi těžké odhadnout, kolik ortodontický aparát a léčba jím bude stát. Ceny se odvíjí zejména od typu aparátu a jeho materiálu, dále od druhu vady, potřeby léčby na jedné nebo obou čelistech. Podle závažnosti vady se odlišuje i příspěvek zdravotní pojišťovny.

První návštěva ortodontisty

Zdravotní pojišťovny přispívají na snímací aparáty dětem do 18 let a na fixní rovnátka do 19 let. Pacient si hradí materiál a doplatky k laboratorním výrobkům.

Nejjednodušší a nejlepší je nechat se objednat k ortodontistovi na nezávaznou konzultaci. Pohybuje se okolo 150 Kč. Hned po prvním vyšetření toho lékař dokáže říct pacientovi poměrně dost. Vypočítá odhad nákladů za kompletní léčbu a zjistí, kolik pacientova konkrétní pojišťovna přispěje. Zároveň odhadne, jak dlouho bude léčba trvat.

Před samotným zahájením vlastní léčby je nutné mít zuby ošetřeny zubním lékařem. Chrup musí být bez kazu a pacient musí vědět, jak o své zuby správně pečovat. Proto je vhodná i návštěva dentální hygienistky (asi 1 000 Kč).

Druhá návštěva ortodontisty

Pokud se pacient rozhodne pro léčbu, nastává důkladnější vyšetření. V této fázi se berou otisky a dochází k výrobě sádrových modelů zubů, na kterých lékař může pracovat a pozorovat situaci v ústech i v nepřítomnosti pacienta v ordinaci. Dále se provádějí rentgeny, které hradí ve většině případů pojišťovny.  U nepojištěných se cena pohybuje kolem 300 Kč. Celkem by si pacient měl připravit kolem 1 500–1 800 Kč.

Snímací rovnátka

Zdravotní pojišťovny přispívají na snímací aparátky do 18 let, a to jednou za 2 roky. Podle závažnosti typu léčby jsou velikosti příspěvků rozděleny do 4 kategorií, kdy pojišťovny hradí 100, 80, 50 nebo 0 % z celkové ceny. Jen u velmi těžkých případů pojišťovny hradí 100 % nákladů (rozštěpy). Ve většině případů se jedná o příspěvky druhé a třetí skupiny, čili 80 a 50 %. Pacienti si hradí rovnátka v plné ceně, pokud jim je nad 18 let nebo v případě, kdy předešlý aparátek například ztratili. Ceny se pohybují podle závažnosti vady a rozsahu většinou v rozmezí od 1 000 až do 4 500 Kč.

Fixní rovnátka

Ceny fixních aparátů se odvíjí od druhu použitého materiálu asi od 5 000 Kč (kovová rovnátka na jednu čelist) až po 120 000 Kč (neviditelná lingvální rovnátka na obě čelisti). I na tato rovnátka pojišťovny částečně symbolicky přispívají, a to jedenkrát za život dětem ve věku od 10 do 19 let.

Kovová rovnátka na jednu čelist patří mezi ty nejlevnější. Aplikace tohoto typu rovnátek se pohybuje od 4 000 až 8 000 Kč. Cena zahrnuje kroužky v oblasti molárů, zámky či kroužky na ostatních zubech a veškerý standardní materiál (gumičky, drátek).

Estetická (průhledná) rovnátka na jednu čelist jsou poněkud dražší. Cena se pohybuje přibližně od 5 000 až 10 000 Kč. Nadstandardní jsou estetické zámky a drátek, který však může být i kovový.

Lingvální (neviditelná) rovnátka jsou nejdražší variantou. Nejen, že se platí za dražší materiál, ale zejména se připlácí za to, že tato rovnátka jsou pacientovi dělaná individuálně na každý jednotlivý zub. Léčba tímto způsobem se může pohybovat i kolem 40 000 Kč za jednu čelist.

Příplatky k doplňkům k fixním aparátkům – desky, dlahy (do 1 000 Kč).

Při kontrolách fixních rovnátek, které jsou podle typu průměrně jednou za měsíc, se mění gumičky (20 Kč). Asi jednou za čtvrt roku se vyměňuje i drátek (asi 200 Kč). K tomu je třeba připočítat i regulační poplatek (30 Kč).

Retenční fáze léčby nastává po sundání fixního aparátku, kdy je třeba nosit snímatelná rovnátka, neboť zuby mají tendenci vracet se do původního postavení. Existuje i možnost nechat si aplikovat tzv. retainer. Je fixně připevněn na vnitřní stranu zubů, a není tedy vidět. Jeho cena se pohybuje od 100 Kč/zub. Většinou se připevňuje od premoláru přes řezáky po premolár. Může být jak v dolní, tak i horní čelisti.

Domácí péče o zubní rovnátka

K domácí péči je vhodné si pořídit zubní kartáček s měkkými hustými štětinkami s rovným střihem či střihem do tvaru „V“ (100 Kč), jednosvazkový (sólo, single) kartáček (100 Kč) pro dokonalejší čištění v oblasti kolem zámečků, zubní nitě a pásky obohacené o fluoridové ionty (50–150 Kč), ústní vody (150 Kč) a mezizubní kartáčky (150 Kč).

Poslat známému
  
  

napsali jste:

1.12.20 Tereza

Dobrý den, je mi 16 a zachvíli mi padne už 17 a chtěla jsem se zeptat zda to někde může být levnější. Od asi 11 let mi rostli druhé 3 a ty první mi pořád nechtěli vytrhnout. Ted to mám tak že druhé 3 mi vylejzají z dásní a ty první začínájí padat do zadu. rovnátka tím pádem bych potřebovala jen na jedno patro. A finančně na tom nejsme s rodinou nejlíp tak proto jsem se chtěla zepta. Děkuji předem za odpoved. Bečvová

13.8.17 Kristyna

Dobry den. Je mi 16 a chtela bych si nechat udelat rovnatka na obe patra. Kolik by to stalo na obe patra si nechat udelat na obe patra rovnatka

21.6.17 Lenka

Dobrý den. Je mi 16 let a chci si nechat nasadit kovová rovnátka na horní patro. Chybí mi obě dvojky (nenarostly) a obě trojky mám stočené. Zbylé zuby mám v pořádku až na šestky, které mi vyndali. Kolik mě celkově bodou stát rovnátka a kolik z dané částky mi je pojišťovna ochotna zaplatit? Předem děkuji za odpověď.

21.3.17 Tara

Dobrý den
chtěla bych se zeptat, na kolik by přišly rovnátka, když mi jeden zub narostl nakřivo. Za nedlouho mi bude 18 let. A popřípadě z jaké části mi ty rovnátka uhradí pojišťovna a nebo jestli je budu muset hradit sama. Děkuji

11.11.16 romca

Dobrý den. Dceři je 14 a má mít rovnátka. Jaká je cena a kolik platí pojišťovna. Děkuji za odpověď.

10.3.15 Ema

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jaká je cena snímacích rovnátek bez pojišťovny?

21.2.15 Ludmila

Dobrý den chci požádat o radu s mojí 13-ti letou dcerou jsem byla na otiscích zubů a chybí ji dva zuby na jedné straně a jeden zub na straně druhé vrchního patra,jako malá měla celé vrchní patro vytrženo v důsledku špatných zubů.Při RTG bylo zjištěno,že tyto chybějící zuby nejsou zasazeny už nevyrostou,má prosím šanci získat levnější variantu rovnátek nebo kolik by mohla nejvíc doplatit pojišťovna.Děkuji

Přidat nový komentář

Email