Dočasný chrup neboli mléčné zuby

MLÉČNÉ ZUBY, TO JSOU SNAD Z MLÉKA?
Dočasné zuby, jak jistě víte, předchází zubům trvalým. Avšak v určité fázi vývoje nacházíme v zubním oblouku současně zuby dočasné i trvalé. Dočasné zuby bývají často nazývány mléčnými zuby kvůli jejich bíle zbarvené sklovině a jsou celkově drobnější. Mezi mléčnými zuby najdeme v každé čelisti čtyři řezáky, dva špičáky a čtyři stoličky, premoláry chybí. Celkem tvoří dočasný chrup 20 zubů. U trvalých zubů jsou řezáky i špičáky nahrazeny stejnojmennými trvalými zuby a na místě dočasných stoliček vyrůstají třenové zuby (premoláry). Náhrada dočasných zubů začíná v šestém roce věku dítěte.
KAZÍ SE MLÉČNÉ ZUBY ČASTĚJI?
Dětské zuby obsahují méně minerálních látek, a proto jsou měkčí než zuby trvalé. Tato skutečnost vede k vyšší náchylnosti mléčných zubů k zubnímu kazu. Proto bychom měli jejich hygieně věnovat dostatečnou pozornost a motivovat děti od nejútlejšího věku k péči o své zoubky.
JAK VYPADAJÍ MLÉČNÉ ZUBY?
Dentin mléčných zubů je tenčí a dřeňová dutina prostornější, vzniklé kazy proto často dosahují do blízkosti dřeně a způsobují tak velkou bolest. Kořeny dočasných zubů jsou užší a rozbíhají se více do šířky než u trvalých zubů. Tento tvar kořenů způsobuje poloha zárodku trvalého zubu, který leží mezi kořeny mléčného zubu.
Přidat nový komentář