Fixní (pevná) rovnátka

Mít krásný úsměv s rovnými zuby je dnes již poměrně snadné. I když se narodíme s jistou genetickou predispozicí k určitému tvaru a postavení zubů, rovnátka nám mohou pomoci mnoha problémům předejít.

Rovnátka

Rovnátka (ortodontický aparát) jsou zdravotní pomůckou, která slouží k narovnání, usměrnění růstu či k udržení postavení již srovnaných zubů. Mohou být použita jak na horní, tak i na dolní čelist.

Fixní rovnátka

Aplikace fixních (pevných) rovnátek patří v ortodontické léčbě mezi nejvýznamnější. V dnešní době existuje mnoho druhů fixních rovnátek, přes kovové s různě barevnými gumičkami až po takové, které v ústech nejsou téměř vidět. Pevná rovnátka vytvářejí neustálý tlak na chrup, a tím přesouvají zuby na požadované místo. Vyrovnávají tak zubní oblouk nebo vytvářejí místo pro korunku či můstek. Aktivním působením mají rovnátka pozitivní vliv na stav čelistní kosti.

Indikace

 • na již prořezané zuby v každém věku, pro děti i dospělé 
 • menší i větší vady v postavení zubů 
 • zuby se často nevejdou do čelisti, způsobují tak rotaci ostatních zubů ve snaze vejít se do omezeného prostoru 
 • příprava místa pro nasazení korunek a můstků 

Výhody 

 • chrup se jimi vyrovnává rychleji 
 • intenzivnější doba léčby trvající většinou 2 roky 
 • výrazně lepší výsledek než u dlouhotrvající a mnohdy ne tak účinné léčby snímacím aparátkem 
 • možnost volby materiálů i barev 

Nevýhody

 • nemožnost vyjmutí z úst 
 • vyšší cena – záleží na typu vady, náročnosti léčby a druhu použitého materiálu (průměrně kolem 20 000 Kč) 
 • větší náročnost zubní hygieny 
 • větší riziko vzniku zánětu dásní a zubního kazu 
 • počáteční problémy a bolestivost (asi 2 týdny) 

Složení

 • Zámeček – je přilepený k zubu, jeho pevné přichycení je velmi důležité, při uvolnění se musí opět připevnit. Je viditelnou částí rovnátek, může být kovový, plastový či keramický.
 • Gumičky – uchycují drát v zámečku, mohou mí různou barvu. Existují i gumičky spojující horní a dolní čelist (klasicky či zkříženě), a tím vytvářejí vnitřní tah. Před nasazením rovnátek se na pár dnů nasazují na zadní zuby tzv. separační gumičky.
 • Drát – spojuje zámečky, tím jednotlivé zuby a napínáním způsobuje jejich posun do požadované polohy. Může být rovný nebo překřížený. 
 • Kroužek – slouží k pevnému přichycení posledního zámečku. Je kovový, připevňuje se cementem. 
 • Případně háčky – přichycují se na ně např. drátky či gumičky. 

Některé části fixního rovnátka (drát, gumičky) jsou při pravidelných kontrolách u ortodontisty měněny. Lékař řídí léčbu podle plánu určeného na začátku léčby a dále podle jednotlivých výsledků.

Léčba

Aplikace fixních rovnátek probíhá až po prořezání zubů. Během léčby jsou rovnátka fixována k vlastním zubům a nedají se sundat. Chrup se pomocí nich vyrovnává rychleji, než jak je tomu u snímacích rovnátek. Nosí se průměrně 2 – 5 let, ale i déle. Vše se odvíjí od závažnosti vady.

Příprava před samotnou aplikací rovnátek může trvat i několik měsíců. Skládá se z následujících úkonů. Ortodontista při první návštěvě zhodnotí stav zubů, dásní, čelistí a profilu obličeje. Informuje o trvání léčby a době, kdy je vhodné s léčbou začít. Dále provede vyšetření (anamnézu), rentgen a stanoví cíle léčby. Otisky a registrace skusu jsou důležité pro výrobu sádrových modelů sloužících lékaři jako model. Na konzultaci vysvětlí, o jaký problém chrupu se jedná, navrhne konkrétní způsob léčby defektu. Následuje samotná léčba a kontroly. Po jejím ukončení a sundání rovnátek nastává období retence. Zuby mají tendenci vracet se do původní pozice a tomu musíme zabránit. I proto po dobu několika následujících let navštěvujeme ortodontistu dvakrát ročně.

Léčba se skládá ze dvou fází:

 • aktivní fáze – vlastní doba léčby 
 • retenční fáze – po sundání rovnátek, období stabilizace narovnaných zubů, nosí se snímací aparát nebo se na vnitřní stranu zubů aplikuje retenční drátek, zuby mají totiž tendenci vracet se do původního postavení. 

Hygiena

Fixní rovnátka jsou náročnější z hlediska hygieny. Hrozí větší nebezpečí vzniku zánětu dásní a zubního kazu zejména u zámečků, kde se při špatném čištění usazují zbytky potravy. To znamená čistit si zuby téměř po každém jídle. Je vhodné pořídit si zubní pasty a ústní vody s větším obsahem fluoru. Zejména při konzumování tvrdé potravy musíme dávat pozor, aby se zámeček neuvolnil a neodlomil. 

Poslat známému
  
  

napsali jste:

18.2.16 Lenka

Chtěla bych se zeptat , zda je možné při použití pevných rovnátek vytrhnout zub č.2.
obě dvojky mám zasunuté za jedničkami u spodní čelisti. Pomůže, kdyz
ž si nechám srovnat pouze tuto čelist? děkuji

16.1.16 Martin

Chtěl bych se zeptat jestli někdo má z Vás fixní rovnátka a lékař Vám špatně uštípnul drátek, tak jestli je to vostré a jestli Vás ten drátek píchá do jazyka. Tekla mi i krev z jazyky.

16.1.16 Martin

Chtěl bych se zeptat jestli někdo má z Vás fixní rovnátka a lékař Vám špatně uštípnul drátek, tak jestli je to vostré a jestli Vás ten drátek píchá do jazyka. Tekla mi i krev z jazyky.

11.12.14 Marunka

mám rovnátka bez gumiček :( protože je prý nedává a dává pry retízky. Chtěla bych vědět jestli smím jít k jinému zubaři aby mi je dal, nebo jestli se dají koupit.?.?. napište mi prosím na EMAIL :) maskova.marunka@email.cz děkuji

Přidat nový komentář

Email