Halitosis neboli zápach z úst

Každý z nás jistě již zažil situaci, kdy nám zápach z úst druhé osoby během konverzace způsoboval žaludeční obtíže. Ve společnosti je halitosis neboli zápach z úst stále tabu, proto si musíme dát pozor, zdali se netýká i nás. Podívejme se podrobně na vše, co může stát za tímto nepříjemným problémem.

Halitosis, halitóza neboli zápach z úst. Více pojmů, jeden problém.

Častým problémem dnešní populace je zápach z úst neboli halitosis. Mnohdy si člověk ani neuvědomuje, že se tento problém týká i jeho samotného a všeobecná neznalost příčin může někdy způsobit i trapné situace. Halitosis vzniká nejčastěji z důvodu špatné hygieny ústní dutiny. Pokud nejsou zuby denně čištěny, dochází k tomu, že neodstraněné zbytky potravy ulpívají na zubech, dásních a jazyku ve formě zubního plaku a jsou místem hromadění bakterií, které rozkladem látek způsobují jednak nerovnováhu pH v dutině ústní, ale i zmíněný zápach díky produkci metylmerkaptanu, sirovodíků a disulfidů.

Zuby si čistím správně, ale zápach z úst přetrvává

Jestliže Vás zápach z úst i přes kvalitní ústní hygienu stále obtěžuje, je třeba věnovat tomuto problému pozornost. Příčinou by totiž mohla být pokročilá paradentóza či jiné onemocnění. Prvním krokem by proto měla být návštěva zubního lékaře. Ten pomůže určit příčinu tohoto problému a pokusí se nalézt řešení, jak jej z úst vymýtit. Některé potraviny přispívají k nelibému zápachu jako např. česnek či cibule. Jakmile jsou totiž živiny z potravy absorbovány do krevního řečiště, přenesou se do plic a odtud jsou ve formě aromatických plynů vydechovány ven. Čištění chrupu, používání silně aromatických past a ústních vod vede pouze k dočasnému zamaskování odéru. Ten pokračuje, dokud tělo zápach způsobující živiny zcela nevyloučí. Přispívají také nepravidelná strava a časté diety.

Ovlivňuje halitosis také životní styl?

halitóza neboli zápach z ústNepříjemný zápach z úst může být způsoben také suchostí v ústech, tzv. xerostomií, která nastává při poklesu produkce slin. Ty jakožto přirozený dezinfekční roztok jsou nezbytné pro očistu chrupu, zpracování přijaté potravy a udržení přirozené rovnováhy v ústech. Suchost mohou také způsobovat některé léky, neustálé dýchání ústy a onemocnění slinných žláz. Při suchosti v ústech zubní lékař mimo jiné předepisuje tzv. umělé sliny, cucavé tablety či bonbóny bez cukru podporující produkci slin. Na vině je také tabák a v něm obsažený nikotin, který narušuje přirozené složení slin, a dále alkohol, negativně ovlivňující bakteriální rovnováhu a vysušující ústa. Nepomáhá ani nesprávný pitný režim.

Zápach z úst může být symptomem vážných nemocí

Zápach z úst je možným ukazatelem zdravotních potíží jako např. lokální infekce dýchacího ústrojí, chronických zánětů dutin a průdušek, cukrovky, zažívacích obtíží nebo onemocnění jater či ledvin. Základem v boji proti nepříjemnému odéru je především zdraví Vašich úst - pravidelné návštěvy zubního lékaře, správná technika čištění chrupu a zdravý životní styl. Očista chrupu minimálně dvakrát denně a používání mezizubních kartáčků či dentální nitě přispívá k dokonalé hygieně dutiny ústní.

Čtěte také:

Poslat známému
  
  

napsali jste:

12.10.16 Olga

Zápach z úst je komplikovaná tématika, sama jsem zápachem z úst trpěla a dlouho nemohla najít řešení. Pak jsem se tímto problémem začala zabývat opravdu do hloubky, několik let jsem studovala mnoho zdravotních problematik a nakonec odhalila a vyřešila svoje příčiny i zápach z úst. Mnoho lidí nedokáže informace, které sesbírají na internetu, aplikovat do praxe - nedokáží si spojovat souvislosti, jenom stále zkouší různé preparáty, ale vůbec neví, proč. Ztrácí nejen čas, ale i peníze a hlavně nervy. Klíčové je mít informace a dle nich pak najít příčinu, kterou je třeba vyřešit. Tyto informace jsem shrnula do e-booku Jak na zápach z úst krok za krokem – http://www.zapach-z-ust-ebook.cz, je to zatím nejrozsáhlejší databáze příčin a řešení zápachu z úst na českém trhu.

Přidat nový komentář

Email