Hojení extrakční rány

hojeni-extrakcni-rany.jpg - kopie
Extrakce stálého zubu je stomatochirurgický zákrok, jehož cílem je kompletní vybavení zubu ze zubního lůžka. Technika vybavení se odvíjí od množství zbývajícího zubu a tvaru jeho kořenů, stavu okolní kosti a od pevnosti usazení zubu v kosti.

Hojení extrakční rány

Extrakční ránu lze charakterizovat jako ránu defektní a otevřenou, rána se hojí granulační tkání a v případě nerušeného hojení je mikroskopický obraz shodný s akutním aseptickým reparačním zánětem. Bezprostředně po extrakci se zaplní zubní lůžko krví, která koaguluje, gingiva při okrajích lůžka kolabuje přes kostěný okraj alveolu a vytváří ochranný kryt okrajů krevního koagula. Koagulum se skládá z fibrinové sítě a uvnitř této sítě jsou umístěné červené a bílé krvinky. Na povrchu je koagulum kryté tenkou vrstvičkou fíbrinu a spolu s přítomnými leukocyty dodává tento val koagulu bělavěžlutou barvu.

První týden hojení

V prvním týdnu po extrakci dochází k organizaci krevní sraženiny. V okolní vazivové tkáni se aktivují fibroblasty, které se množí a vytvářejí kolagenní fibrily, za nimi následují novotvořené kapiláry a vzniká granulační tkáň. Ta se postupně mění ve fíbrilární vazivo, současně z okrajů gingivy začíná vyrůstat epitel, který překryje granulace.

Další týdny hojení

V dalších týdnech se novotvořené vazivo začíná metaplasticky měnit v kost (na rozdíl od kožní rány, kdy se novotvořené vazivo organizuje v jizvu). Novotvořená kost má zpočátku charakter kosti pletivové, postupně se do ní ukládají minerály a vzniká provizorní kostěný svalek. Při nekomplikovaném hojení se svalek vytvoří v průběhu 2-3 měsíců.

Další průběh hojení extrakční rány

Další průběh hojení spočívá v přestavbě provizorního svalku, vazivová kost se postupně odbourává a nahrazuje se definitivním kostěným svalkem. Tento proces trvá několik dalších měsíců. V této době se spolu s vytvářením definitivní kosti dají pozorovat i určité resorptivní změny (postihují alveolární přepážky i samotný alveol), protože extrakcí zubu ztratila alveolární kost svůj funkční význam.

Poruchy hojení extrakční rány

K poruchám hojení extrakční rány dochází v případech, kdy se koagulum nevytvoří nebo se rozpadne, anebo když extrakční rána protrahovaně krvácí. Po extrakci zubu stiskneme prsty okraje alveolu, koagulum se vytvoří zpravidla během několika minut. Pokud extrakční rána krvácí velmi silně bezprostředně po extrakci anebo ještě po deseti minutách po skončení výkonu, necháme pacienta lehce skousnout do tamponu a vyčkáme až krvácení ustane. Po extrakci zubu doporučíme pacientovi, aby se vyvaroval zvýšení krevního tlaku fyzickou námahou, požíváním alkoholu či kávy. Nedoporučuje se intenzivní vyplachování úst, kontrolování extrakční rány jazykem, rovněž tuhá strava může být příčinou narušení tvorby krevního koagula v extrakční ráně.

Poslat známému
  
  

napsali jste:

4.7.19 Natálie

Dobrý den trhali mi pred týdnem zub 8 a 7 nemám to ucelený mám tam vidět díru jak mi vypadali stehy a boli me pulka pusy a boli me to až k uchu dnes mi dosli prášky na bolest ale bolí mě to mnohem víc než po zákroku když to přišlo k sobě nemůžu tam mít zánět nebo zbytecně plaším předem děkuji za odpověd

28.5.18 Jana

Dobrý den chtěla bych se zeptat před dvouma měsíci my trháky zub ránu mám pořád otevřenou a po nadechu ze zavrenou pusou cítím bublinky až do nosu tak bych se chtěla zeptat zda je to normální děkuji

23.6.17 Marek

Dobry den, byl jsem na vytrhnuti 7cky i 8cky protoze osmicka mi rostla hluboce pod dasni a primo do nervu do 7cky,,, vse probehlo celkem vporadku mam tyden po vytrzeni stale mi boli leva cast hlavy a z vytrhle 7cky vyteka zapachajici vytok ne moc ale citim to v puse, samozrejme do toho me boli pant a kost na leve strane i spanek, prej zuby bylo obrovske a moc v kosti prej to chce cas, je ten zapach z ust normalni? Diky za odpoved

27.5.17 Filip

Dobrý den chci se optat po extrakci osmičky ve čtvrtek cítím jakoby zápach z úst. A v té díře po osmičce, tak tam vidím jakoby černou a bílou barvu, nebo jak to říct. Hnis to není, a nechci zbytečně plašit. Jen nevím jestli ten zápach je normální, nebo jestli to bude na furt, nebo až se rána uzavře.
Děkuji a pěkný den.

Přidat nový komentář

Email