Jak odstranit zubní fluorózu?

Zubní fluoróza je způsobena nadměrným přísunem fluoru, především během dospívání. Dochází k nevratnému poškození skloviny doprovázeného skrvnami na zubech. Jak můžeme zubní fluorózu redukovat se dozvíte v následujícím článku.

Jaké jsou možnosti redukce fluorózy?

Je důležité si uvědomit, že zubní fluoróza je nevratný proces. Estetická stomatologie je schopna do určité míry redukovat škody vzniklé fluorózou, ale nikoliv navrátit chrup do zdravého stavu. Možností redukce zubní fluorózy je hned několik. Z hlediska invazivnosti zákroku je však nejvhodnější metodou domácí bělení pomocí nosiče pod dohledem zubního lékaře.

Domácí bělení zubů

Technika domácího bělení nám přináší nejpřesvědčivější výsledky spojené s minimem rizika. Obvykle jsme schopni redukovat zubní fluorózu během 4-6 týdnů. Mohou však nastat případy, kdy je nutné prodloužit dobu bělení na 3-6 měsíců. Tyto případy jsou však ojedinělé. Bělení můžeme zahájit okamžitě i u dětských pacientů, kterým již zcela prořezaly stálé první stoličky. O případných nežádoucích účincích Vás bude informovat zubní lékař.

Čtěte také:

Fluoróza a bělení zubůBělení zubů v ordinaci

Další metodou volby je bělení zubů v ordinaci. Tato technika je účinná především na lokalizované hnědé skvrny. Její nevýhoda spočívá v občasné nutnosti domácího dobělování zubů pomocí nosiče. V současné době se však používá spíše jako startovací fáze domácího bělení, které je vhodnější.

Fasety

Fasety jsou keramické či plastové zubní korunky, které drží na zubech chemickou cestou. Pokud jsou kvalitně zhotoveny, je jejich přítomnost v ústech nepozorovatelná. Hlavní problém faset nastává při jejich nekvalitním zhotovení a nutnosti naleptat zub kyselinou tak, abychom mohli fasety na chrup přilepit.

Mikroabraze

Invazivní metodou ošetření zubní fluorózy je mikroabraze. K této metodě přistupujeme za předpokladu neúčinného chemického bělení. Je však důležité zmínit, že během mikroabraze dochází k nenávratným ztrátám skloviny. Proto je dobré zvážit, zdali není z hlediska kvality ošetření lepší volbou jeden z typů bělení.

Poslat známému
  
  

Přidat nový komentář

Email