Jak vybrat zubní rovnátka?

jak-vybrat-zubni-rovnatka.jpg - kopie - kopie
Mnoho dětí, ale v dnešní době i čím dál tím více dospělých se kromě návštěv u zubního lékaře podrobují i ortodontické léčbě. Tento speciální obor zubního lékařství se zaměřuje na prevenci a léčbu vad v postavení chrupu. Dlouho již víme, že rovné zuby nejsou pouze pěkné, ale hlavně funkční.

Proč mít rovné zuby?

Největší motivací pro podrobení se ortodontické léčbě jsou asi krásné rovné zuby a přitažlivý úsměv. Jde ale zejména o zdravotní hledisko. Zuby ve správném postavení se daleko lépe čistí, a tím se snižuje riziko vzniku zubních kazů, zubního kamene, parodontóz a následných ztrát zubů. Správné postavení zubů také přispívá k lepšímu skusu. Žvýkací síla je rovnoměrně rozdělena na celý chrup a nedochází k přetěžování jen některých zubů či některých částí zubů.

Rovnátka neboli ortodontické aparáty

K léčbě všech typů vad se používají rovnátka. Lze je rozdělit do dvou základních kategorií na snímací a fixní. Ortodontista nejlépe určí, kterými rovnátky danou vadu chrupu vyřešit. Při úvodním vyšetření provede několik rentgenových snímků, otisků a fotografií. Většinou existuje více možností léčby, proto si pacient téměř vždy může vybrat zejména podle nároků na estetiku, cenu a délku trvání léčby.

Snímací rovnátka

Jsou určena především dětem se smíšeným chrupem. Doporučují se tedy v době, kdy se začínají prořezávat stálé zuby. Dále se jich užívá během retenční fáze, tj. v době po ukončení léčby fixním aparátem. Zuby mají tendenci vracet se do původní polohy a tomu má tento typ aparátu předejít. V dospělosti se téměř nepoužívají, jen u velmi lehkých typů vad.

Invisalign

Neviditelným typem snímacích rovnátek je Invisalign. Jedná se o průhledná snímací rovnátka. Léčba jimi je dost zdlouhavá. Vždy, když se zuby díky těmto rovnátkům o kousek posunou, pacient dostane rovnátka úplně nová. Děje se tak do doby, než se zuby dostanou na požadované místo. Opět jsou vhodná jen u velmi lehkých typů vad. V ČR je známá jen jedna klinika v Praze, která zhotovuje tento typ aparátů.

Kovová fixní rovnátka

Jsou nejméně estetická a nejlevnější ze všech druhů fixních rovnátek, ale dosti účinná. Ceny se pohybují od 4 000 Kč na čelist. Estetičnost kazí kovové zámky z titanu či oceli připevněné k jednotlivým zubům. Slouží k uchycení kovového drátu, který je další nápadnou částí rovnátek. Drát zaujímá nejdůležitější roli v rovnání zubů. Jeho konce jsou připevněny do tzv. kanyl na kroužcích většinou na posledních molárech (stoličkách). Je možno vybírat si z nejrůznějších barev gumiček, které se s každou návštěvou lékaře vyměňují.

Estetická fixní rovnátka

Jsou vyrobena z keramiky, plastu či safíru. Svou barvou nejlépe napodobují odstín zubu, proto v ústech nejsou téměř vidět. Estetiku dodává i možnost použití průhledného či bílého drátu. Díky speciálnímu upevnění drátu k jednotlivým zámečkům není nutno tolik návštěv u ortodontisty a čas strávený v ordinaci se taktéž zkracuje. Celková doba léčby je taktéž většinou kratší než při léčbě kovovými fixními aparáty díky neustále vyvíjejícímu tlaku drátu na zuby. Díky lepším materiálům musí pacient počítat s vyšší cenou, ta činí asi o 2 000 Kč až 3 000 Kč více než u kovových. Jsou o něco větší než kovová rovnátka, což někdy pacientům činí potíže. Je zde však minimální pravděpodobnost bolestivosti po nasazení, která se u kovových rovnátek může vyskytnout během jednoho až dvou týdnů od aplikace.

Lingvální (neviditelné) fixní aparáty

Tento typ rovnátek je určen pro velmi náročné pacienty, kteří však nemají příliš těžké ortodontické vady. Zámečky jsou připevněny z vnitřní (jazykové) strany zubů. Jsou vyráběny strojově a individuálně na každý zub pacienta. Jejich cena začíná asi na 40 000 Kč za čelist. Je zde větší nebezpečí vzniku zubních kazů a zánětů dásní, neboť je v tomto případě daleko náročnější ústní hygiena. Zpočátku mohou i přes svou malou velikost a nízkou výšku dráždit jazyk.

Poslat známému
  
  

Přidat nový komentář

Email