J

Je potřeba čistit dětem zuby? Nebo vypadnou a…

Řada rodičů si klade otázku, zdali je důležité dětem, obzvláště předškolního věku, čistit zuby. Nabízí se jednoduchá odpověď, proč bychom se starali o zuby, které dříve či později stejně vypadnou. Ale!

Bohužel to je problém, se kterým se setkáváme stále častěji. Ačkoliv skutečně dočasné zuby vypadnou, je velkou chybou nevěnovat jim stejnou péči jako zubům stálým. Zubní kaz je podobně jako chřipka či zarděnky infekčním onemocněním, což znamená, že je potřeba se nejprve nakazit, aby onemocnění mohlo propuknout. Nákaza zubním kazem je poměrně jednoduchá a proběhne ve většině případů již v prvních měsících života dítěte. Bakterie, které způsobují zubní kaz, se přenesou na dítě nejčastěji od matky dotykem rtů, olíznutím lžičky či společným stravováním z jedné misky. Pokud bakteriím poskytneme vhodné zázemí, tedy dostatek cukrů doprovázený nedostatečnou hygienou, vznik zubního kazu je zaručen.

 

ZKAŽENÉ DĚTSKÉ ZUBY. JE TO PROBLÉM?

Jak bylo řečeno, zubní kaz je infekční onemocnění, kterým se odjakživa snažíme preventivně bránit nebo vzniklá onemocnění léčit. Avšak k zubnímu kazu přistupuje řada rodičů jako k banálnímu problému, který se vyřeší sám. Stejně jako se snažíme předejít chřipce dostatečným přísunem vitamínů a pohybem na čerstvém vzduchu, měli bychom se preventivně vyvarovat vzniku zubního kazu. Zubní kaz je stejně jako jiná infekční onemocnění zdrojem infekce, v tomto případě bakterií, které zatěžují celý organizmus. Děti v jejich útlém věku nejsou nikterak schopni rozhodovat o svém zdraví, proto musí první krůčky v péči o dětský chrup udělat rodiče.

PLATÍ PRAVIDLO ČISTÝ ZUB SE NEKAZÍ

Čištění zubů vždy bylo a bude pro velkou část populace nepříjemností, kterou je třeba během dne alespoň dvakrát vykonat. U dětí je zpočátku nechuť k čištění zubů ještě o něco větší a s touto skutečností je třeba počítat. Děti je nutno motivovat, především v prvních týdnech, kdy přicházejí do kontaktu se zubním kartáčkem. Motivaci průběžně kontrolujeme a pokud shledáme nezájem o čištění zubů, opět ji pozvedneme. Děti můžeme motivovat pohádkou o zlobivém zoubku a Bacilovi Cecilovi nebo hrou s tématem zubního kazu. Další vhodnou pomůckou jsou tablety zbarvující zubní plak, které můžeme také dobře využít. Pokud si dítě nechce čistit zuby, je dobré navštívit dětského zubního lékaře nebo dentální hygienistku, kteří by Vám měli s čištěním pomoci. Pokud jsou všechny zbraně vyčerpány a neshledáváme ze strany dítěte zájem, případně je dítě výrazně plačtivé, musíme učinit zásadní rozhodnutí.

 

„MOJE DÍTĚ SI NENECHÁ VYČISTIT ZUBY“

Pokud zuby dětem nevyčistíme, dříve či později se zkazí. Zkažený zub je zdrojem infekce pro celý organizmus a výrazným ohrožením pro okolní zuby. Možností je čistit zuby dětem i bez jejich spolupráce a souhlasu. K tomuto kroku se uchylujeme obzvláště u malých dětí ve věku 1–3 let. Psychické trauma z donucení k čištění zubů je minimální a naprosto zanedbatelné, avšak u některých dětí je potřeba zvážit pro a proti. Jedná se především o děti mentálně postižené. Komplikace vznikající při špatné hygieně jsou zřejmé a pokud nebudeme zuby správně čistit, stanou se v krátké době realitou. Efektivně odstraníme zubní plak pouze kvalitním zubním kartáčkem a vhodnou technikou čištění zubů.

 

MDDr. Jakub Šulta

Chcete dostávat emailové novinky?