K

Kdy začít dětem čistit zuby?

Zubní lékaři, internetové poradny a fóra často odpovídají na otázku, kdy je vhodné začít čistit dětské zuby. Ačkoliv je odpověď poměrně jednoduchá, dochází mnohdy k její špatné interpretaci. Proto jsme pro Vás připravili následující shrnutí.

KDY ZAČÍT DĚTEM ČISTIT ZUBY? EXISTUJE NEJVHODNĚJŠÍ MĚSÍC?

První zuby se objevují v ústech v několika měsících života dítěte. Tato etapa je doprovázena zvýšenou plačtivostí a mrzutostí dětí, nechutenstvím či zvýšenou teplotou. Všechny tyto nepříjemnosti mají i jedno pozitivum, pomohou nám se správným načasováním péče o dětské zuby. Pokud chceme dětem zmírnit trápení spojené s růstem zubů, existují kousadla, která stimulují dáseň a zároveň tlačí na prořezávající zoubek, a snižují tak vnímání bolesti. Nedoporučuje se však kousadla používat celý den. Dále můžeme dáseň masírovat speciálními gumovými kartáčky. Tyto pomůcky jsou běžně k dostání ve specializovaných prodejnách, lékárnách a drogeriích.

ČISTIT BYCHOM MĚLI UŽ PRVNÍ ZOUBEK

Všeobecně se doporučuje začít čistit zuby po prvním roce života dítěte. Lépe tuto neoblíbenou, ale nutnou část hygieny děti akceptují a ve výsledku už je také co čistit. Pokud Vašemu dítěti nedělá problém čištění od prvního zoubku, je to jedině dobře. Problémem bývá, že někteří rodiče nejsou dostatečně seznámeni s pravidly ústní hygieny. Nedodržování hygienických návyků u sebe poté jednoduše přenesou na chrup dítěte. Z počátku je důležité čistit zuby alespoň jedenkrát denně a postupem času začít s čištěním ráno i večer. Některé děti mají k čištění zubů vztah kladný, jiné záporný. Pro podporu kladného vztahu k zubnímu kartáčku dáváme dětem kartáček mezi hračky nebo do kočárku. Pokud jste dostatečně kreativní, vytvořte hru či říkanku, při které Vám dítě otevře ústa.

 

JAKÝMI POMŮCKY ČISTÍME DĚTSKÉ ZUBY?

Nejdůležitější pomůckou je bezpochyby zubní kartáček, který se pro děti vyrábí v několika modifikacích. Pro úplně nejmenší existují tzv. nácvikové kartáčky, doplněné například chrastítkem. Dále lze koupit kartáčky pro batolata, které svým vzhledem už více připomínají běžný kartáček. Zubní pasty vždy kupujeme podle věku dítěte. Pro každou věkovou skupinu je zubní pasta speciálně uzpůsobena, proto je nevhodné dávat dětem pastu určenou dospělým. Dětské zubní pasty mají snížený obsah fluoridů a neměly by obsahovat zvýrazňovače chuti. Pasty s peprmintem mohou děti v ústech pálit a naopak sladké pasty děti polykají.

 

SHRNUTÍ ANEB OPAKOVÁNÍ JE MATKA

Dětské zuby čistíme od chvíle, kdy začínají být v ústech viditelné. Pokud si dítě zvykne na zubní kartáček v raném věku, nebude mít problém ho později akceptovat. Zuby bychom měli čistit alespoň jedenkrát denně, avšak pro zdraví zubů je lepší čistit je ráno a večer. Zubní kartáček je ideální pomůcka v péči o zuby. Neexistuje nic vhodnějšího, co by nám zuby vyčistilo kvalitněji. Zubní pasty, gely a ústní vody nám pomáhají v ústní hygieně, ale nikdy nenahradí zubní kartáček, který mechanicky odstraňuje zubní plak. Kousátka, chrastítka a různé masážní gumy mohou zmírnit bolest při prořezávání zoubků, ale jejich dlouhodobé žvýkání zase zhoršit správný růst zubů.

MDDr. Jakub Šulta

Chcete dostávat emailové novinky?