Krvácení dásní

Krvácení dásní je nepříjemný problém, který trápí velkou část populace a mnohokrát po celý život. Ačkoliv se může zdát, že krvácení dásní je banálním problémem, opak je pravdou. Krvácení dásní je příznakem zánětu dásní, nemoci, která předchází paradentóze.

Krvácení dásní

Dáseň tvoří část závěsného aparátu zubu, struktury upevňující chrup, která je nejvíce vystavena vlivům v dutině ústní. Dáseň jako první například reaguje na nesprávnou zubní hygienu otokem a následným zánětem. A právě zánět dásní je provázen krvácením dásní, které se může projevovat nepatrným zčervenáním sliny nebo také silným nepřestávajícím krvácením. Dalšími příčinami krvácení dásní jsou nedostatek vitamínu C, hormonální dysbalance, radioterapie a chemoterapie či užívání některých léků a celkové choroby.

Krvácení dásní při gingivitidě

Gingivitida neboli zánět dásní vznikající nesprávnou ústní hygienou je nejčastější příčinou krvácení z dásní. Při špatné hygieně dochází v ústech k hromadění zubního plaku, který obsahuje velké množství bakterií, jež dáseň dráždí a poškozují. Pokud nejsou bakterie včas odstraněny, dochází ke vzniku zánětu dásní, který odhalíme při čištění zubů. Krvácení dásní nám totiž obarví kartáček a slinu červeně. Klinickými studiemi bylo prokázáno, že zánět vznikne ze zdravé dásně po dvou až čtyřdenním vynechání ústní hygieny. Dobrou zprávou je, že s úpravou ústní hygieny tento zánět do několika dní zmizí. Pokud se hygiena dutiny ústní nezlepší, zánět se ve většině případů šíří i na ostatní části závěsného aparátu zubu a dá vznik parodontitidě. Při parodontitidě dochází k zánětlivému rozpadu a úbytku tkání závěsného aparátu. Vznikají takzvané parodontální choboty, jež by se daly popsat jako kapsy mezi zubním kořenem a dásní nebo přilehlou kostí. Krvácení dásní může během probíhající paradentózy zcela vymizet. Dále dochází k viklavosti zubů, která může vyústit až ve ztrátu zubů. Léčba parodontitidy vyžaduje odbornou péči specialisty – parodontologa. Jedná se o dlouhodobější záležitost, vyžadující v počátcích terapie relativně časté návštěvy pacienta, pečlivou zubní hygienu a v některých případech i chirurgické zásahy do závěsného aparátu zubu. Proto pokud trpíte krvácením dásní, vyhledejte svého ošetřujícího lékaře, který navrhne vhodnou terapii, kdy mnohokrát stačí jen úprava ústní hygieny.

Krvácení dásní z nedostatku vitamínu C

Krvácení dásní z nedostatku vitamínu C je dnes spíše raritní zálěžitostí, dříve se však jednalo nejen o častou příčinu zánětu dásní, ale i ztráty zubů. Mnohé by mohli povídat námořníci plující na daléké cesty, kteří se častokrát vraceli z plaveb bezzubí. Vitamín C se mimo jiné podílí i na syntéze kolagenu, který zpevňuje cévní stěnu, a je součástí vláken, držící zub v jeho lůžku. Při nedostatku tohoto vitamínu se cévy nejen v dásni stávají křehčími a snadněji krvácí. Vlákna závěsného aparátu zubu ztrácejí svoji pevnost, zuby se začínají viklat a pokud nedojde k nápravě stavu, může dojít až k jejich vypadnutí. U kuřáků dochází ke zhoršení vstřebávání vitamínu C ze zažívacího traktu. Výsledkem nedostatku tohoto vitamínu by tedy mělo být krvácení dásní. To se ale neděje, protože škodlivé látky v kouři způsobují stáhnutí cév a nedokrvení. Vztaženo na dásně – i když je křehká stěna cév a snadněji krvácí, na dásni kuřáků se to nestačí projevit, protože jejich dásně jsou nedokrvené, a rychle tak podlehájí paradentóze bez předchozích příznaků, jakožto krvácení dásní.

Krvácení dásní u hormonální dysbalance

Mezi další faktory, které se mohou podílet na krvácení dásní, patří hormonální změny. Proto se některé formy gingivitidy objevují v pubertě, v těhotenství, klimakteriu, při braní hormonální antikoncepce nebo v období menstruace. Zvláštností je bakterie prevotella intermedia, která se přemnoží v ústech v období puberty či těhotenství, kdy potřebujeme vyšší množství vitamínu K nezbytného k růstu. Tato „špatná" bakterie, jež stojí za vznikem zánětu dásní, totiž dokáže potřebný vitamín K nahradit.

Radioterapie a chemoterapie

Chemoterapie a radioterapie jsou alternativy léčby nádorových onemocnění a mají mnoho nežádoucích účinků. Jedním z nich může být krvácení z nosu nebo z dásní, což bývá způsobeno nedostatkem krevních destiček nebo zánětem sliznice. (Více informací najdete ve článku „Důsledky radioterapie na dutinu ústní″.)

Léky a krvácení dásní

Léky, které ovlivňují srážení krve ve smyslu jeho snížení, způsobují zvýšené krvácení dásní při jejich zánětu nebo poranění. Mezi tyto léky patří například kyselina acetylsalicylová, warfarin, heparin a další. Kromě léků na srážlivost krve mohou vyvolat specifické změny na dásni i léky, užívané k léčbě epilepsie nebo po transplantaci. Dáseň po těchto lécích (fenitoin, cyklosporin A) otéká a dostavuje se krvácení dásní.

Celkové choroby se zvýšenou krvácivostí

Zvýšené krvácení dásní, a nejenom jich, se vyskytuje u řady chorob. Ať již vrozených, nebo získaných během života jedince. Řadí se sem:

  • nemoci krve – nedostatek srážecích faktorů, nedostatek krevních destiček, nádorové onemocnění krve,
  • nemoci vaziva, které je součástí cévní stěny, se rovněž projevují zvýšeným krvácením dásní,
  • jaterní nemoci,
  • nemoci ledvin,
  • cukrovka a další. 

Krvácení dásní může být způsobeno mnoha příčinami, ať již místně, nebo celkově působícími. Dlouhodobější krvácení není radno podceňovat, protože může být příznakem vážného onemocnění. Pokud Vám krvácejí dásně, dlouhodobě dodržujete správnou ústní hygienu a můžete vyloučit i ostatní výše uvedené příčiny, navštivte svého zubního lékaře, který Vás vyšetří a určí další postup.

Poslat známému
  
  

napsali jste:

16.7.17 Jitka Hrbice

Dobrý den, přestaly jsme s manželem kouřit a asi po měsíci nám oboum při čištění zubů teče krev z dásní. Prosím o vaší radu co dělat či si koupit za vitamíny, předem děkuji

6.10.16 Veronika Válková

Dobrý den,
začal mi krvácet horní zub asi před měsícem z ničeho nic. Zašla jsem si k doktorovi a ten mi řekl, že je to nedostatkem hygieny a předepsal mi každodenní gel na čištění. Krvácení je však ještě horší, i přesto, že si důsledně čistím zuby a po čištění aplikuji zmínněný čistící gel.
Užívám léky - clozapin, akineton,...je možné, že je to těmito lékami?
Moc děkuji, Veromika

25.1.16 Lukáš Batelka

Dobrý den při čištění zubů mi teče krev ze spojů u zubu a dásně je to přesně u dvouch horních řezáku a u těch dolních dvou zubu ...děje se to jen při čištění asi po 10sekundách a když si čistim zuby a teče mi krev skončím s čištěním protože kartáček je misto bílé pasty zabarcen krví a skončím s čištěním zubu a krvaceni také přejde ;) prosím napište někdo do emailu co s tim budu vam moc vděčný:) předem děkuju:)

Přidat nový komentář

Email