Ošetření zánětu zubní dřeně

Zánět zubní dřeně je nepříjemným a velmi bolestivým onemocněním, které postihne nejednoho z nás. Ačkoliv to mnohdy ani netušíme, ošetření zubní dřeně může trvat hodiny a stát nemalé finanční prostředky...
Zánět zubní dřeně je nepříjemným a velmi bolestivým onemocněním, které postihne nejednoho z nás. Ačkoliv to mnohdy ani netušíme, ošetření zubní dřeně může trvat hodiny a stát nemalé finanční prostředky. Jak dlouho v rukou zubního lékaře strávíte času a kolik ve výsledku utratíte peněz záleží na mnoho faktorech. Co Vás v ordinaci čeká a jak probíhá ošetření zánětu zubní dřeně?

Ošetření zánětu zubní dřeně

Úkolem lékaře je v první řadě zjistit, který zub je příčinou problémů, což není tak jednoduché, jak se zdá. Pacient totiž nedokáže přesně určit, který zub ho bolí, řekne nám pouze stranu obličeje. Dále už je na lékaři, aby pomocí několika testů zjistil reakce jednotlivých zubů. Základními testy jsou rekace na poklep, tlak či studený a teplý podnět. Zuby s hnisavou infekcí reagují spíše na teplý podnět, bez hnisu naopak na studený. Pokud si zubní lékař není zcela jist, může si pomoct i lokální anestezií. Znecitliví skupinu zubů a zjistí, jestli bolest přetrvá.

Rentgen nám pomůže odhalit bolavý zub

Velmi důležité vodítko poskytuje rentgenový snímek, na němž hledáme zubní kaz nebo, pokud zánět trvá už delší dobu, vidíme i vápenaté krystaly, které se ukládají v zubním kanálku při dlouhodobém trvání infekce. Na rentgenu se projevují jako bílé svítící tečky. V nejhorším pozorujeme tmavý stín kolem špičky kořene, to znamená, že zánět se rozšířil kanálkem ven. Nyní už máme představu, který zub léčit.

Jak ošetření zubní dřeně probíhá?

Abychom odstranili zánět zubní dřeně a pacientovi ulevili od bolesti, je nezbytné zánět a šíření infekce zastavit. Proto musíme dokonale odstranit infikovanou zubní dřeň a zubní nerv, důkladně očištit stěny kořenového kanálku, dezinfikovat zub, vyplnit dutinu zubu a hermeticky ho uzavřít. Moderní endodontické ošetření je velmi náročnou disciplínou. Nezbytné je nejenom rozsáhlé přístrojové vybavení, používání kvalitních nástrojů a materiálů, ale především maximální preciznost. Více než u jiných disciplín stomatologie se zde nevyplatí spěch, a tak může být ošetření např. vícekořenových zubů (stoličky) časově velmi náročné (až 3–4 hodiny!).

Nejprve zjišťujeme správnou délku kořenového kanálku

U každého kořenového kanálku je nezbytné znát jeho délku. Jakmile bychom z kořenového kanálku neodstranili všechnu infikovanou zubní dřeň, mohly by následné komplikace ohrozit nejen stávající zub, ale i celkové zdraví pacienta. Za tímto účelem se zhotovuje rentgenový snímek, tzv. měřící snímek, se zavedenými endodontickými nástroji. Někdy je nutné snímek pořídit opakovaně, než se podaří definitivní hodnoty určit. Alternativou je měření pomocí apexlokátoru, což je přístroj, který určí délku kořenového kanálku bez zbytečného ozařovaní pacienta.

K čemu koferdam?

Ošetření zubu provádíme nejlépe s koferdamem neboli gumovou blánou upevněnou v ústech, která izoluje ošetřovaný zub od okolí. Cílem endodoncie je totiž především zabránit šiření infekce a zároveň zamezit kontaminaci zubu bakteriemi z dutiny ústní. Ze stejného důvodu je zásadní vyvarovat se ponechání „otevřeného" zubu, kdykoliv je to je trochu možné. Otevření sice vede k úlevě od bolesti, ale zároveň dochází k osídlení kořene bakteriemi ze sliny. Riziko selhání endodontického ošetření se pak neúměrně zvýší.

Samotné ošetření zánětu zubní dřeně

Hlavním problémem ošetření zubní dřeně jsou kořenové kanálky, ve kterých je dřeň uložena. Ty mohou nábývat různých tvarů, průřezů, větvění a v neposlední řadě se stáčejí a různě klikatí. Také jejich počet se v jednotlivých kořenech zubů může lišit. Další komplikace způsobuje průměr kořenových kanálků, některé mohou být tenké jako vlas. Samotné opracování kořenových kanálků se provádí ručně nebo strojově. Cílem je rozšířit kanálky tak, aby uvnitř nezůstaly zbytky infikovaných tkání a aby bylo možné prostor zaplnit kořenovou výplní. Po dokončení ošetření zhotovíme kontrolní rentgenový snímek, abychom se přesvědčili, zda jsou kořenové kanálky správně zaplněné. Nedostatečná kořenová výplň totiž umožňuje přežívání bakterií uvnitř kořene, které může vést k poškození okolní kosti a vzniku „váčku". Ošetření patří v zubní ordinaci k těm nejnáročnějším, pro úspěšnou léčbu je nutné ošetřit kanálek v celém rozsahu.

Následná péče po ošetření zánětu zubní dřeně

Po ošetření kořenových kanálků, jejichž dřeň byla infikována, přistupujeme k estetickému restaurování či nahrazení viditelné části zubu. Jaké ošetření zubu zvolíme, zavisí především na příčině poškození, která nám určuje velikost defektu. Nejčastější příčinou je rozsáhlý zubní kaz, který pronikl do zubní dřeně. V tomto případě nahrazujeme korunku, viditelnou část zubu v ústech, umělou zubní korunkou nebo zub dostavíme pomocí estetických materiálů. To záleží především na ošetřujícím lékaři a stavu zbylého chrupu.

Závěrem

Ošetření zubní dřeně není nijak příjemný zážitek jak pro pacienta, tak i pro lékaře. A to nejen proto, že úkony v článku popsané trvají výrazně delší dobu, než za jakou jej přečtete. Pokud tedy netrávíte rádi svůj volný čas u zubaře, je lépe snažit se zánětům pravidelnou hygienou předcházet.


Autor: Pavel Holík

Poslat známému
  
  

Přidat nový komentář

Email