Paradentóza a její prevence

Jak vzniká paradentóza?
Paradentóza je onemocnění závěsného aparátu zubu neboli struktury, jenž udržuje chrup v ústech. Poškození tohoto aparátu vede k postupnému odhalování krčků, zvýšené viklavosti a v neposlední řadě i vypadnutí chrupu. Paradentóza vzniká na podkladě zubního plaku, který obsahuje bakterie. Dlouhodobá činnost těchto bakterií způsobuje nevratné estetické a funkční změny.
Paradentóza - co dělat abych ji neměl?
Výchozím bodem prevence paradentózy je dokonalá ústní hygiena. Reflektujeme zde skutečnost, že vznik paradentózy, stejně jako i zubního kazu, je podmíněn špatnou ústní hygienou a následným hromaděním zubního plaku. Nejdůležitějším nástrojem při péči o dutinu ústní je bezesporu kvalitní zubní kartáček, který by měl splňovat několik zásad:
- Měkká nebo velmi měkká vlákna
- Rovně zastřižená vlákna
- Malá pracovní část
- Absence gumových výběžků, flexibilních krčků a škrabek na jazyk
Dále bychom měli používat zubní pastu, jejíž složení odpovídá aktuálním potřebám:
- Volíme zubní pastu obohacenou fluoridy (nejlépe aminfluoridy nebo fluoridem sodným)
- Vhodné jsou pasty na bylinné bázi
- Nekupovat zubní pasty s označením „Whitening“
- Dávat přednost stomatologickým značkám před kosmetickými
- Držet se zásady, že jakákoliv zubní pasta je zbytečná, pokud dokonale neodstraníme kartáčkem zubní plak
Jak si správně čistit zuby?
Výběr vhodného kartáčku a zubní pasty je nezbytným předpokladem správné péče o naše ústa. Avšak pouhé přiložení i kvalitních dentálních pomůcek zubní plak neodstraní. Volba správné techniky čištění chrupu se zakládá na odstranění plaku a zbytků potravy i z hůře přístupných míst.
- Zubní oblouky čistíme jednotlivě
- Každý zub čistíme zvlášť
- Kartáček volně přikládáme, zuby nedrhneme
- Vlákna směřují pod úhlem 45 ° na rozhraní zubu a dásně
- Kartáčkem lehce vibrujeme nebo vykonáváme malé krouživé pohyby
- Neopomínáme čistit vnitřní stranu zubů
A co mezizubní prostory?
Mezizubní prostory jsou klasickými metodami špatně čistitelné. Bohužel právě v jejich okolí nacházíme první známky zánětu dásní, tedy onemocnění, které předchází paradentóze. Proto je významné zařadit mezizubní kartáček a dentální nit do každodenních hygienických návyků. Používání doplňků ústní hygieny však není jednoduché a před jejich zavedením je vhodné navštívit zubní lékaře či dentální hygienistku, kteří nám podají odbornou instruktáž. Nevhodná manipulace, obzvláště se zubní nití, může trvale poškodit dáseň, a být tak spouštěcím mechanismem paradentózy.
Přidat nový komentář