Problémy se snímatelnou náhradou

Ztráta zubů, ať úplná, či jen částečná, kdy nám v ústech zůstane jen několik málo zubů, se v ordinacích zubních lékařů řeší pomocí snímatelných náhrad. Obnoví vzhled a funkci přirozených zubů, a začlení nás tak zpět do koloběhu našeho běžného života.

Na druhou stranu si však musíme uvědomit, že ačkoliv je náhrada sebedokonaleji zhotovená, nedokáže stoprocentně zastoupit náš přirozený chrup a přináší, zejména zpočátku, některé potíže. Mezi nejčastější problémy, které postihují uživatele zubních náhrad, patří zvýšený dávivý reflex, ztráta citlivosti, otlaky a vypadávání náhrady z úst.

Když zubní náhrada tlačí

Mezi velmi časté problémy se snímatelnou náhradou patří otlaky. Oproti dutině ústní, která je měkká, je snímatelná náhrada pevná a tvrdá. Proto, zvláště když je nová, může způsobovat různě bolestivé otlaky. Pokud se tyto obtíže vyskytnou, v žádném případě náhradu neupravujte sami. Neodbornou manipulací byste totiž mohli náhradu poškodit. Raději navštivte svého zubního lékaře, který Vám ochotně protézu upraví. Je vhodné, abyste si pár hodin před návštěvou lékaře protézu nasadili do úst. Pro lékaře tak bude jednodušší určit, kde protéza tlačí, a cíleně tak daná místa na náhradě upravit.

Problémy s artikulací

Zpočátku může nová náhrada způsobit potíže při mluvení, zejména sykavek (s,c,z,š,č,ž). Takzvané šišlání vymizí poměrně rychle. Je však nutné cvičit a s novou náhradou trénovat správnou artikulaci a výslovnost. Nejlépe se tomu docílí hlasitým předčítáním knihy, novin apod. či mluvením před zrcadlem.

Problémy při jídle a pití

Žvýkání s náhradou se od žvýkání vlastními zuby odlišuje. Naučit se správně a pohodlně jíst s protézou vyžaduje dostatečný trénink a trpělivost. Ze začátku je vhodné volit měkkou a nadrobno nakrájenou potravu. Postupným zdokonalováním kousání a rozmělňování jídla je možné pomalu přecházet na běžnou stravu. Musíme si však uvědomit, že síla skusu je ve srovnání s vlastními zuby podstatně nižší, proto je třeba do úst vkládat menší sousta a žvýkat rovnoměrně symetricky na obou stranách, aby nedocházelo k páčení náhrady ze strany na stranu. Vzhledem k omezenému držení protézy v ústech činí problém i ukusování soust předními zuby. I zde totiž hrozí vypáčení náhrady, tentokrát směrem dopředu. Velice důležité je dávat si pozor na horké pokrmy a tekutiny. Umělé patro náhrady zbavuje citlivosti a mohlo by dojít k popálení měkkého patra či jícnu. Pryskyřičné tělo náhrady rovněž překrývá chuťové buňky na patře, proto je zpočátku snížená citlivost na chuť jídla a tekutin. Je to však záležitost pouze dočasná a časem se chuťové vnímání napraví.

Slinění a dávivý reflex

Nadměrná tvorba slin je přirozenou reakcí na cizí těleso v ústech. Vše se obvykle ustálí do normy během jednoho měsíce. Opačným problémem je nedostatečná tvorba slin. Ta je obvykle způsobena užíváním některých léků, jako jsou např. léky proti alergii, na snížení krevního tlaku apod. Nedostatečná tvorba slin brání správnému přilnutí náhrady ke sliznici, což způsobuje to, že pak protéza v ústech nedrží. V tomto případě se užívá k adhezi fixační či těsnicí krémy, popř. lékař předepíše tzv. umělou slinu. Dávivý reflex je, stejně tak jako nadměrné slinění, reakcí na protézu jakožto na cizí těleso naprosto přirozenou a po čase vymizí.

Špatně držící zubní náhrada

Špatně držící, nebo dokonce vypadávající náhrada z úst způsobuje mnoho nepříjemných okamžiků, které mohou vést ke společenskému faux pas. Proto je nezbytné špatně držící zubní náhradu upravit nebo použít fixační a těsnicí krémy. Nejprve volíme použití krémů, které se aplikují v malém množství, a zacelí tak možné mezery nebo srovnají povrchové nerovnosti. Pokud náhrada po použití fixačních nebo těsnicích krémů drží na svém místě a komplikace s její volností či vypadáváním zmizely, není návštěva stomatologa nutná. V případě, že zubní náhrada po použití fixačního krému beztak nedrží pevně v ústech, musíte navštívit ošetřujícího lékaře, který náhradu upraví Vašim potřebám. 

Problémy se zápachem z úst

Zubní náhrada, podobně jako vlastní zuby, vyžaduje dostatečnou ústní hygienu, která zaručí odstranění zbytku potravin a nápojů, slin a bakterií z jejího povrchu. Nevýhodou zubní náhrady je skutečnost, že ztrácíme pocit nečistých zubů, a proto jejich uživatelé péči o zubní náhradu často zanedbávají. Snímatelné zubní náhrady čistíme pomocí speciálního zubního kartáčku a čisticích tablet. Kartáčky je důležité používat měkké, takové, jež nepoškrábou zubní náhradu. Čisticí tablety používáme alespoň jedenkrát denně, nejlépe večer před spaním. Pokud budeme péči o zubní náhradu zanedbávat, čekají nás nejen estetické (zažloutlé zuby), ale i zdravotní komplikace, které mohou znamenat trvalou bezzubost, tzn. nemožnost používání zubní náhrady. 

Trpělivost růže přináší

Nošení nové náhrady může být zpočátku nepříjemné díky potížím, které jsme si popsali výše. Jedná se však o přirozené reakce na cizí těleso, které časem vymizí. Zpočátku i sebelépe sedící náhrada drží v ústech méně, proto se může stát, např. při zasmání, kýchnutí či zakašlání, že se náhrada uvolní. Postupně se nové náhradě přizpůsobí i svaly obličeje, jazyka a měkké tkáně v ústech a ty pak protézu pomohou udržet ve správné poloze. Předpokladem úspěchu je však trpělivost a náhradu i přes všechny potíže nosit.

Poslat známému
  
  

napsali jste:

6.8.19 Mirka

Dobrý den jak se mám zbavit daviveho reflexu-mam částečnou zubní protézu na dolním patře -zuby mi zůstaly jen vlevo tři ,protézu mám že šesti zubu už rok a nesnesu ji,myslite že jiný materiál by byl vhodnejsi,popripade ještě odebrat nějaké -zuby děkuji za odpoved

3.2.19 Betty

Dobrý den, již od svých 25 let mám "cizí" zuby, jelikož jsem u dolních měla paradontózu a horní jsme po úraze v dětství měla s mezerou a přední dva mi rostly dopředu-předkus. jen jednou mi byla spodní část měněnna, to když mi odumřel zub na kterém byla nasazena. nyní mi brzy bude 60 a zuby jsou již opracované, že je vidět zlato jan když otevřu ústa a jsou velmi zašl i přes čištění./Nekouřím/ Dá se s tím ještě něco dělat nebo mě čekají "klapačky" děkuji

10.3.16 ivča

Dobrý den,
chci se zeptat, zda je obvyklé nasazovat částečnou snímatelnou náhradu horních zubů na umělé korunky. Každodenním sundáváním a nasazováním mi levá korunka neustále vypadává (i po znovuzacementování paní doktorkou, což jsem si zaplatila). Na pravé straně se mi zub, na kterém drží náhrada urazil. A co dál? Jsem bez zubů a bez nálady.
Díky za odpověď či radu. Ivča

24.9.15 Veronika

Dobrý den, mám novou protézu (asi 3/4 roku). Od té doby mi z ní neustále vypadává nějaký zub. Je to hrozné, bez vteřinového lepidla se ani nehnu. Teď už i v noci, při spánku. Co s tím?

13.9.14 Luu-cis

Dobrý den, měla jsem úraz při kterém jsem přišla o několik zubů nahoře.
Nyní mám provizorní můstek už týden (umělý) než mi do 14ti dnů udělají ty keramické, vypadá to dobře k nepoznání ale trošku šišlám. Je něco špatně a mám na to upozornit zubařku? Dost mě to štve jelikož mám práci při které dost komunikuju s lidmi. Dá se můstek nějak upravit-zbrousit?
Díky za odpověď

10.7.14 mildy

Chtěla bych se zptat na to,že mi lékařka nasadila celkovou zubní horní náhradu hned po vytržení posledních čtyřech zubů.Dásně mě hrozně bolí při nasazování i při jidle a jen tak bez kontaktu s jídlem,co mi doporučíte ,moje lékaka odjela na dovolenou.díky

4.5.14 Marta Wachková

Dobrý den, prosím Vás, mám zubní náhrady horní i dolní, mám je 14 dní jsou z přiskyřice a zjistila jsem úplně náhodou , dotykem, že na předním zubu mám kaz- dolíček a pod lupou, protože hůř vidím, ostatní kazy.Je to jako prasklá sklovina s dolíčkem a jsou i další zuby oloupané, nebo jsou v tom dírečky.Ještě jsem s nimi nejedla pouze pila.Co tomu říkáte.?Jsem zklamaná a chystám se k zubaři.
Děkuji Vám za odpověď.

7.12.13 Baumová

Mám zubní náhradu už rok a pořád slintám a následkem toho pořád melu pusou.
Co mám dělat abych tak neslintala.

Přidat nový komentář

Email