Rovnátka neboli ortodontický aparát

Každý člověk má jistou genetickou predispozici k určitému tvaru a postavení zubů. Mít krásný úsměv s rovnými zuby je jistou výhodou nejen v osobním životě, ale jistě i v profesním. Dodává sebevědomí, optimismus, a tím i pohodu a zdraví.

Proč mít rovné zuby?

Mít rovné zuby je důležité při kousání a rozmělňování potravy. Nejen, že lépe vypadají a krásný úsměv nám dodává větší sebevědomí, ale přispívají i k lepšímu čistění, a tedy k menšímu riziku vzniku zubního kamene, kazu, parodontózy a předčasné ztrátě zubů. Srovnat zuby lze i v pozdějším věku, nicméně neléčené vady se mohou v průběhu let zhoršovat.

Rovnátka neboli ortodontický aparát

Rovnátka (ortodontický aparát) jsou druhem zdravotní pomůcky, kterou využívají specializovaní zubní lékaři, ortodontisté, k narovnání, usměrnění růstu či k udržení postavení již srovnaných zubů. Mohou být použita jak na horní, tak i na dolní čelist. Dělí se na fixní a snímatelná.

Kdy přemýšlet o pořízení rovnátek?

  • Předkus – přední zuby výrazně vyčnívají před dolní 
  • Hluboký skus – horní zuby překrývají dolní o více jak polovinu 
  • Obrácený skus – horní zuby jsou při skusu za dolními 
  • Otevřený skus – horní a dolní zuby se při skusu nedotýkají 
  • Stěsnané zuby, různě překřížené 
  • Mezery mezi zuby 
  • Střed horního a dolního zubního oblouku nejsou v jedné rovině 
  • Problémy při kousání, zuby se obrušují a odlamují 

Ortodoncie je obor, který se zabývá diagnózou, prevencí a nápravou nepravidelností zubů a čelistí. K těmto specialistům se může přijít s doporučením od zubního lékaře, ale i bez něj.

Snímací či fixní rovnátka?

Rovnátka lze mít v každém věku. Obvykle se snímací rovnátka používají jen na usměrnění růstu zubů u dětí. Na úpravu postavení zubů a vad skusu se jinak používají fixní ortodontické aparátky. Ty se ve většině případů aplikují zároveň na horní a dolní chrup z důvodu správného kontaktu po léčbě. Pokud se zuby rovnají jen v jedné čelisti, pak na sebe správně nedokusují a je velmi obtížné je po sejmutí rovnátek udržet vyrovnané. Nedokonalý skus může zuby také poškozovat.

Léčba

Léčba obvykle probíhá v několika fázích, během nichž dojde k pečlivému vyšetření, zrentgenování a otisku zubů. Pacient se následně dozví více informací o svých vadách a plánech léčby. Většinou je na výběr více možností. Lékař podá informace o vlastnostech jednotlivých aparátů, jejich výhodách i nevýhodách, z nichž si následně každý zvolí takovou variantu, která mu bude nejvíce vyhovovat.

Následuje vlastní léčba, která je v každém případě časově náročná, obvyklá doba léčby je kolem 2 let. Výsledek však stojí za to. Samotná aplikace kroužků a zámků nebolí, ale po nasazení se může mírná bolest objevit. Neměla by však trvat déle než 1 – 2 týdny. Zámečkem může být také drážděna dáseň, tomu zabrání tzv. pacientský vosk, který se na aparát přitiskne v daném místě.

Během nošení, ale i po sundání aparátku, musíme docházet na kontroly nejen k ortodontistovi, ale také k vlastnímu zubnímu lékaři, a dodržovat všechny pokyny, zejména co se týče ústní hygieny.

Někdy je nutné i extrahovat (vytrhnout) některé zuby. Většinou se jedná o jeden z premolárů, třenových zubů (mezi špičáky a stoličkami). Pacient většinou dostane doporučení ke svému zubnímu lékaři, který zákrok provede. Přednostně se extrahují zuby s výplněmi, kazy či jinak poškozené.

V jistých případech lze zúžit zubní oblouk jen tzv. zábrusy skloviny (stripping). Dané zuby se nepatrně obrousí (0,25 mm) a následně důkladně vyleští. Nehrozí vyšší kazivost, avšak projevuje se zvýšená citlivost, která však většinou do jednoho měsíce odezní. Tato metoda však nelze praktikovat u všech pacientů.

Cena

Zdravotní pojišťovny dnes hradí část ortodontické léčby dětem, ale přispívají i dospělým. Pacient si hradí část na materiál rovnátek, neplatí však za jednolité návštěvy v ordinaci (kromě prvních třech), kterých může být i patnáct. Cena je u každého pacienta jiná, neboť záleží na rozsahu a typu použitého materiálu. Je nutné se i informovat u vlastní zdravotní pojišťovny. Poměrně vysoká cena za rovnátka se odvíjí od jejich drahých součástí, náročností práce kvalifikovaného personálu i nutností mít široké spektrum pomůcek. Cena se navyšuje při nadstandardní péči z hlediska estetiky, jako je tomu u lingvální (neviditelných) rovnátek, z důvodu vysoké individuality při výrobě, nebo u zámků fixních aparátků z keramiky či safíru.

Ceny jsou tedy velmi individuální. Kompletní léčba fixními aparátky u dětí přijde minimálně na 25 000 Kč a u dospělých cena začíná na 30 000 Kč. Příplatek za jeden keramický či safírový zámek je kolem 600 Kč. Cena lingválních (neviditelných) fixních rovnátek se pohybuje v rozmezí mezi 70 000 až 100 000 Kč. Snímací rovnátka přijdou asi na 1 000 Kč, ale snímací průhledná foliová rovnátka (Invisalign, Orthocaps) určených pro méně závažné anomálie dospělých pacientů už vyjdou i na 60 000 Kč. 

Poslat známému
  
  

Přidat nový komentář

Email