Růst zubů

Růst zubů je nedílnou součástí našeho života. Zuby nám formují čelist, úsměv a umožňují rozvoj řeči. Avšak kdy prořezávají dětské a kdy trvalé zuby? Bolí to snad? A jak by měl vypadat správný chrup? To a mnohem více se dozvíte v následujícím článku.

Jak probíhá růst zubů?

Prořezávání zubu je proces, při němž dochází k proniknutí zubu z čelisti a dásně na povrch, jeho růstu a zaujetí definitivní polohy. Příčinou je růst kořene. Před prořezáním zubu se začíná kořen prodlužovat, tím tlačí již plně vyvinutou korunku proti dásni. Měkká dáseň zaniká a na povrchu se objevuje korunka.

Které zuby rostou dříve?

Prořezávání a růst zubů u dětí.Ve většině případů dolní zuby prořezávají dříve než odpovídající horní. Dřívějšímu prořezání napomáhá pohyb jazyka. Druhostranný zub v téže čelisti by měl prořezat do půl roku a pokud se tak nestane, je nutné zjistit důvod neprořezání. Nejčastěji přichází v úvahu nadpočetný zub bránící prořezání, nezaložený zárodek zubu nebo zárodek poškozený úrazem. Stoličky trvalého chrupu nemají v čelisti předchůdce v podobě dočasného zubu.

Jak poznáme, že dětem prořezávají zoubky?

Prořezávání a růst zubů u dospělýchPrvní známkou prořezávání zoubků u dětí je bělavý flíček na dásni. V této fázi mají děti tendenci masírovat si dáseň strkáním různých předmětů do úst. Dalšími známkou růstu zoubků je bezpochyby bolest. Děti často odmítají jíst, mohou být mrzuté a plačtivé a také výrazně slinit. U některých dětí, může být bolest natolik silná, že dlouhodobě nejí. V tomto případě je nasnadě oslovit doktora o doporučení vhodných přípravků proti bolesti. Nikdy je neindikujeme sami!

Čtěte také:

Růst zubů u dospělých je klidnější.

Rostoucí trvalé zuby tlačí na kořeny dočasných zubů, které se postupně vstřebávají a téměř zcela vymizí. Dočasný zub tak ztratí ukotvení v čelisti a vypadne. Jeho místo následně zaujme trvalý zub. Celkově je náhrada dočasného chrupu snášena mnohem lépe.

Kdy nám rostou dětské zuby?

První řezák do 8 měsíců
Druhý řezák do 12 měsíců
První stolička do 18 měsíců
Špičák do 24 měsíců
Druhá stolička do 24 měsíců

 

 

 

 

A kdy rostou trvalé zuby?

První stolička cca 6 let
První řezák cca 6 let
Druhý řezák 7-9 let
První premolár 9-11 let
Špičák 9-12 let
Druhý premolár 9-11 let
Druhá stolička kolem 12. roku
Třetí stolička 15-30 let
Poslat známému
  
  

napsali jste:

5.3.19 Lenka Kolarova

Dobry den chtela bych se zeptat mam syna kteremu ve 4 letech byly vytrzene ctyri vrchni zuby predni je mu 7let a zuby tam stale nema dole predni jednicky narostly a na na hore porad stale nic ma cas nebo mam neco stim delat zubare ted momentalne uz nemame predem dekuji za odpoved.

12.7.15 Michelle

Dobry den,chtela bych se zeptat. Zcela pred tydnem jsem byla u zubare ktera mi vytrhla 6 dole, prej zanet a 7mi prej musi taky vytrhnout pristy mesic. Ale v miste vytrzene 6 mam ostry hrany jako kdyby mi rostl 3.zub j e tohle mozne. Mam priserne bolesti az do kosti a k uchu. Jako kdybych tam mela velmi silny zanet. Pradky pro ti bolestem uz nezabiraji. A prvni se chci dozvedet ceho se mam bat. Je mi 18let. Dekuji

8.12.14 Lada

Dobrý den, syn, 6,5 roku měl krásné a zdravé první zoubky. V 6 letech mu vypadly horní jedničky a vyrostly nové řezáky, které mají mezi sebou velkou mezeru a vypadají jakoby rostly do stran, tzn. u dásna mezera 2mm, dole u konce zoubků mezera 1mm. Mě by to neznepokojovalo, já i manžel máme rovné a zdravé zuby a na preventivce paní doktorka nic neříkala. Tchýně se pokaždé ptá, co s těmi zuby, že bude určitě nosit rovnátka apod. Dále jsou ty druhé zoubky mírně nažloutlé, občas použiju na čištění trošku Elmex clean nebo Sens.white, věřím, že mu tím neubližuji. Moc děkuji za odpověď.

17.4.14 Jakub Heřman

Děkuji za pomoc

25.2.14 Lázničková Martina.

Dobrý den, mám dotaz. Mému vnukovi je 14 měsíců a nemá ještě ani jeden zub. Rodiče mu chtějí nechat udělat nějaký zákrok, dle rady zubaře. Vnuk sliní, strká si prsty i věci do úst. Ďásna má trošku nateklá. Jaký je váš názor. Děkuji. Mému synovi se prořezaly první zuby až ve 12 měsících.

16.2.14 Jakub Šulta

Dobrý den, je to zcela normální. Ze stálých zubů prořezávají jako první stoličky a následují první řezáky. A protože stoličky nemají svého předchůdce nemohou ani žádné dočasné zuby vypadnout. Eliminace dočasných zubů se řídí prořezáváním stálých zubů, které tlačí na kořeny dočasných zubů až dojde k jejich úplné ztrátě a vypadnutí zubu, který nemá jak v ústech držet.

11.2.14 Krososková Kateřina

Dobrý den, mám prosím dotaz. Mé 6 leté dceři ještě nevypadl, ani se nekýve ani jeden zub, ale už jí vyrostly 3 nové stoličky. Je to normální???

Přidat nový komentář

Email