Snímatelné zubní náhrady - otázky a odpovědi

Zubní náhrada, jak název sám napovídá, nahrazuje ztracené nebo jinak znehodnocené zuby, a svým uživatelům tak obnovuje nejen žvýkací návyky, ale také navrací tvářím úsměv. S novými zuby však přichází i řada otázek, na které je potřebné znát odpověď, pokud chceme zubní náhradu spokojeně užívat co nejdéle.

Co mám dělat, když mě zubní náhrada tlačí?

Zubní náhrada je tvořena zubním technikem na základě otisku Vašich úst. I přesto, že jsou otisky velmi přesné, může náhrada z mnoha důvodů v ústech tlačit či způsobovat jiné komplikace. Tento problém nastává obzvláště v prvních dnech užívání zubní náhrady, kdy je nezbytné náhradu po dobu jednoho týdne neodkládat ani během spánku. Pokud problém přetrvá nebo se objeví komplikace v průběhu používání náhrady, navštivte Vašeho ošetřujícího lékaře. Nikdy neopravujte ani nezabrušujte náhradu v domácím prostředí, ale vždy ji svěřte do rukou odborníka. Zubní náhrada se může snadno poškodit.

Je potřeba zubní náhradu čistit?

Při správné péči o zubní náhradu musíme dodržovat stejná hygienická pravidla jako při péči o vlastní chrup. Zubní náhrada zachycuje zbytky potravin, bakterie a nečistoty podobně jako vlastní zuby. Při používání zubní náhrady však nemáme subjektivní pocit znečištěných zubů, a proto jejich uživatelé péči o zubní náhradu často zanedbávají. Musíme dbát především na pravidelnou dezinfekci zubní náhrady pomocí čisticích tablet, které náhradu zbaví zubního plaku a bakterií, jež mohou způsobit zápach z úst, zánět dásní nebo nevzhledné zabarvení náhrady. Čisticí tablety bychom měli používat alespoň jedenkrát denně a nejlépe v noci.

Proč je čištění zubní náhrady důležité?

Zubní náhrada, podobně jako vlastní zuby, zachycuje velké množství zbytků potravin a bakterií, které posléze tvoří zubní plak. Pravidelné čištění zubní náhrady:

  • zamezuje tvorbě zubního plaku, 
  • zabraňuje vzniku nevzhledných skvrn, 
  • působí proti zápachu z úst, 
  • přispívá ke zdraví dutiny ústní tím, že výrazně snižuje riziko zánětu dásní a přilehlých tkání. 

Pokud uživatel zubní náhrady nedbá základních hygienických pravidel, dříve či později bude nucen navštívit zubního lékaře. Nejčastějí z důvodu zdravotních komplikací, které jsou přímo vázány na bakterie usazující se v zubním plaku.

Jak zubní náhradu čistit?

Zubní náhradu čistíme každý den, nejlépe večer před spaním. Jakmile zubní náhradu vyjmeme z úst, vložíme ji do roztoku šumivé tablety a vody tak, aby zubní náhrada byla zcela potopena. Při přípravě roztoku postupujte dle návodu. Řada výrobků pro dosažení potřebného efektu vyžaduje použití teplé vody, na což spousta uživatelů náhrad zapomíná. Každý čisticí roztok vyžaduje jiný čas působení, přičemž minimální čas je zhruba 5 minut. Náhradu však můžete nechat v roztoku i přes noc, pokud výrobce neuvádí jinak. Pro dokonalé vyčištění zubní náhrady použijeme měkký zubní kartáček, kterým odstraníme lepivý povlak z náhrady. Náhradu poté opláchneme a opět můžeme použít. Nezapomínejte, že vložení zubní náhrady do čisticího roztoku zbaví náhradu bakterií, nikoliv zbytků jídla.

Co dělat v případě, když náhrada špatně drží?

Je zřejmé, že špatně držící, pohybující se nebo tlačící zubní náhrada není pro každodenní používání vhodná. Proto je na místě navštívit zubního lékaře, který stanoví příčinu Vašich obtíží s náhradou. Mnohdy však v případě špatně držící zubní náhrady pomůže fixační nebo těsnící krém, který se aplikuje v malém množství na zubní náhradu a zacelí tak možné mezery nebo srovná povrchové nerovnosti. Pokud náhrada po použítí fixačních nebo těsnicích krémů drží na svém místě a komplikace s její volností či vypadáváním zmizely, není návštěva stomatologa nutná.

Jak zubní náhradu nejlépe nasadit?

Očištěnou a navlhčenou náhradu uchopte oběma rukama, vložte do úst a stejnoměrným tlakem vpravo i vlevo ji pozvolna dosaďte až ke sliznici. Skousněte a pohyby rtů a tváří se přesvědčte, že se náhrada nachází na správném místě. Není-li tomu tak, postup zopakujte. U částečné náhrady je správné dosazení obtížnější, protože náhradu je třeba správně orientovat vzhledem ke sponám („háčkům") a zbylým zubům. U náhrad, kde jsou použita jiná zařízení přidržující náhradu v ústech, nacvičte nasazování a snímání pod dohledem lékaře. U horní celkové náhrady je postup při nasazení jednodušší – zvlhčenou náhradu vložte do úst oběma rukama současně, po nasazení skousněte, polkněte, proveďte několik pohybů tvářemi a pomocí jazyka se snažte vysát vzduch zpod náhrady, tzn. ze „štěrbiny" mezi sliznicí a náhradou. U dolní celkové náhrady zatlačte špičkou jazyka na řezací hrany dolních předních zubů, tím napomůžete jejímu lepšímu přilnutí.

Jak zubní náhradu nejlépe vyjmout?

Snímání zubní náhrady provádějte oběma rukama tak, že náhradu uvolníte z jejího místa tahem dolů (u horní náhrady) nebo nahoru (u dolní náhrady) za spony. Celkovou náhradu uvolníte nejlépe tak, že při zavřených ústech nafouknete tváře vzduchem. Tím vznikne v ústech přetlak vzduchu, který vnikne i pod náhradu a uvolní ji.

Poslat známému
  
  

napsali jste:

17.4.21 Jindra

Dobrý den jak dlouho trvá hojení po extrakci všech zubů a následném šití a nasazení provizorní náhrady. Je možné, 2 dny po zákroku bolí dásně u předních zubů? Děkuji za odpověď

24.11.20 Marek

Dobrý den, mám otázku. Myslím si ,že určitě mohu odmítnout totální zubní náhradu placenou pojišťovnou....ale otázka je(ta je teď na Vás) jakou by jste mi doporučili,ráad si ji zaplatím,do budoucna chci nahradu na pevno,vše samoizřejmně záavisí na financích
Děkuji za radu.

2.8.15 denisa220@seznam.cz

Jsem zoufala cekanim na zhotoveni totalni zubni protezy z pryskyrice cekam na ni jiz 4mesice a to p.zubarka ani zubni technik nikdo z nich nemarodil ani nemel volno-volam tam skemram je to desne-je tohle nejak dane za jak dlouho to musi byt zhotovene? Trpim a nic nemohu bez zubu rozkousat,tak me pripada ze by snad pomohly asi penizky pritom to ma byt hrazene pojistovnou mam to po 4rokach-Co s tim jiz me to tak deprymuje je jim to fuk.

Přidat nový komentář

Email