Volně prodejné prostředky na bělení zubů

Stomatologem nekontrolované bělení zubů se zdá být cenově výhodné, okamžitě použitelné a s jasným efektem zesvětlených zubů. Taková a další podobná reklamní hesla Vám jasně říkají, že recept na holywoodský úsměv stojí pár korun. Pojďme se na volně prodejných bělících prostředků podívat blíže.

Žvýkačky na bělení zubů

V současné době nacházíme na trhu velké množství volně prodejných bělících prostředků. Úskalí těchto výrobků spočívá převážně v jejich aplikaci bez odborného dohledu lékaře a špatného definování pravé povahy zabarvení zubů. Řada spotřebitelů si neuvědomuje, že odstín výplní nebo rozsáhlé pigmentové změny v předním úseku zubů nejsou bělící prostředky schopny změnit a v důsledku toho může dojít k nesouladu barvy zubů. Cena oprav takto vzniklých škod může být poté ve výsledku mnohonásobně vyšší než ušetřené peníze za odborné ošetření. Volně prodejné bělící prostředky mají však v rukávu jedno velké eso, a tím je kouzelné slovíčko „whitening“, které na etiketě výrobku působí na spotřebitele jako zaručený recept na úspěch.

Žvýkačky na bělení zubů

Žvýkačka, jež by pomohla vyřešit problematiku diskolarace zubů, zatím neexistuje a zřejmě ještě dlouho existovat nebude. Pokud však pomineme fakt, že chrup má být po jejím užití světlejší, jsou tyto žvýkačky vzhledem ke svému složení velmi vhodné. Mohou obsahovat enzymy papain a bromelain, které napomáhají odstraňovat barevné pigmentace na povrchu zubů, vitamin B5 nebo xylitol. Vitamin B5 pomáhá regenerovat dutinu ústní. Žvýkačky, obsahující tento vitamin, jsou vhodné zejména pro lidi s citlivými dásněmi. Xylitol je dřevný cukr, který při stejné sladivosti jako řepný cukr dodává přibližně o 40 % méně energie než běžný cukr, je tudíž vhodný i pro diabetiky. Žvýkačky s bělícím účinkem samozřejmě náš chrup nevybělí, ale mohou být dobrým pomocníkem při redukci zubního plaku.

Bělící zubní pudr

Používání zubních pudrů se nedoporučuje. Mechanizmus odstraňování pigmentací a nečistot zubů je založen na obrušovaní povrchových vrstev skloviny pomocí abrazivních částic, čímž dochází k nenávratnému obrušování tenkých vrstviček skloviny, které už nemohou být nikdy nahrazeny.

Bělící zubní pasty

Volně prodejné prostředky na bělení zubůZubní pasty s bělícím efektem jsou schopny prostřednictvím abrazivních částic a enzymů odstranit povrchové zabarvení zubů. Obrušování vrstev skloviny není vhodné z důvodů uvedeného u zubních pudrů. Navíc je možné, že příčina zabarvení zubu není na povrchu, ale uvnitř zubu, tzv. vnitřního zabarvení. Vnitřní diskolorace redukujeme pomocí peroxidu vodíku, který pronikne do vnitřního prostředí zubu, kde štěpí velké tmavé molekuly. Evropskou unií povolené množství peroxidu vodíku v bělících zubních pastách je 0,1 %. Při takovéto koncentraci jsou zubní pasty jako bělící prostředek naprosto neúčinné (ordinační bělení často používá bělící prostředky o koncentraci 30 % a vyšší).

Bělící tyčinky na zuby

Účinek bělících látek v tyčinkách je po aplikaci okamžitě zrušen působením slin. Z tohoto hlediska jsou bělící tyčinky jako prostředek pro redukci diskolorace zcela nevyhovující.

Bělící gely

Zesvětlování chrupu pomocí volně prodejných bělících gelů, které jsou nejčastěji naneseny do plastového nosiče, nabývá na stále větší popularitě. Volně prodejné bělící gely jsou cenově dostupnou alternativou k domacímu bělení řízenému z ordinace. Mechanizmus působení bělícího prostředku na chrup je obdobný.Součástí volně prodejných bělících gelů bývá otiskovací hmota, kterou zahřejete v teplé vodě, posléze vložíte do úst a skousnete. Otázkou však zůstává kvalita volně prodejné otiskovací hmoty a její amatérské zavádění do úst. Nejčastějším problémem bývají vzduchové kapsy, jež se promítají do otiskovací hmoty. V těchto kapsách se hromadí bělící gel, který způsobuje přesvětlení daných úseků chrupu. Další úskalí spočívá v nedoléhání „volně prodejného“ nosiče bělícího prostředku na mezizubní prostory, kde poté vznikají nevzhledné tmavé úseky.

Čtěte také:

Poslat známému
  
  

Přidat nový komentář

Email