Zánět dásní

zanet-dasni.jpg - kopie
Zánět dásní je velmi častým onemocněním, které postihne během života téměř každého a mnohé z nás bude provázet celý život. Ačkoliv existuje více typů zánětů dásní, nejčastějším projevem bude krvácení dásní způsobené především oteklými dásněmi v důsledku špatné ústní hygieny.

Zánět dásní

Zánět dásní, odborně nazývaný gingivitida, je častým lidským onemocněním, kterým je zasaženo více než 80 % populace. Hlavní příčinou jeho vzniku je špatná ústní hygiena způsobující usazování zubního plaku. Pokud není zánět dásní včas adekvátně léčen, může přejít v obávanou paradentózu. Obecně platí, že ne každý zánět dásní se vyvine v paradentózu, ale každé paradentóze předcházel zánět dásní... 

Příčiny zánětu dásní

Nejčastější příčinou vzniku zánětu dásní je nesprávná ústní hygiena, během které se hromadí zubní plak nejen na zubech, ale také v mezizubních prostorech nebo dásních. Zubní plak obsahuje velké množství bakterií a látek bakteriemi vylučovaných, které dáseň dráždí a při delší době vystavení těmto škodlivinám může vzniknout zánět dásně.  Klinickými studiemi bylo prokázáno, že zánět vznikne z klinicky zdravé dásně po dvou až čtyřdenním vynechání ústní hygieny.

Vliv hormonálních změn na zánět dásní

Mezi další faktory, které se mohou podílet na vzniku zánětu dásní, patří hormonální změny. Proto se některé formy gingivitidy objevují v pubertě, těhotenství, klimakteriu, při braní hormonální antikoncepce nebo v období menstruace. Svou nezastupitelnou roli zde hraje bakterie prevotella intermedia, která se přemnoží v ústech v období puberty či těhotenství, kdy potřebujeme vyšší množství vitamínu K nezbytného k růstu. Tato „špatná" bakterie, jež stojí za vznikem zánětu dásní, totiž dokáže potřebný vitamín K nahradit.

Další příčiny...

  • Mezi rizikové faktory vzniku zánětu dásní patří nedostatek vitamínů, který byl v minulosti velmi častou příčinou vypadnutí zubů. Obzvláště často se to stávalo u námořníků, kteří se vraceli z cest mnohokrát bezzubí. 
  • Dále nepravidelné uspořádání chrupu, které znemožňuje správnou ústní hygienu a vede k usazování zubního plaku. 
  • Přítomnost zubního kamene svým zhrubělým povrchem usnadňuje přichycení bakterií a dráždí přilehlou dáseň. 
  • Dědičnost se uplatňuje u vzniku zánětu dásní ve smyslu imunitní nedostatečnosti, kdy má pacient vrozenou odchylku bílých krvinek.
  • Zánět dásní doprovází i řadu chorob. Například leukémii nebo různé autoimunitní choroby. Při infekci virem HIV je zánět dásní jedním z doprovodných příznaků onemocnění.

Příznaky zánětu dásní

Zdravá dáseň má světle růžovou barvu, u osob s tmavou pletí je tmavěji zbarvená. Dále je nebolestivá, při jemném mechanickém podráždění nekrvácí. Oproti tomu zánětem postižená dáseň je lesklá, tmavě červená, oteklá, krvácí buď po podráždění, nebo spontánně bez jakéhokoliv mechanického podnětu. Dáseň je bolestivá a její povrch může být narušen přítomností vředů nebo puchýřů.

Pokud je zánět dásní způsoben herpetickou infekcí, bývá nejčastěji umístěn za horními středními řezáky a sdružen s chřipkovými projevy – malátnost, únava, nechutenství, pobolívání kloubů. Zvláštním doprovodným projevem je zvýšené slinění.

Existuje také speciální typ zánětu dásní (tzv. ANUG = akutní nekrotizující ulcerózní gingivitida), při němž dochází k přemnožení určitých druhů bakterií, které nesnášejí kyslík a jež způsobují velmi bolestivé vředy, krvácení a odumírání tkáně dásně. Uvedené projevy této gingivitidy se vyskytují náhle a bývají doprovázeny horečkou, nasládlým zápachem z úst a zvětšenými mízními uzlinami. Tímto typem zánětu dásní bývají postiženi oslabení pacienti, nemocní s chorobami krve a lidé s nedostatečnou výživou.

Léčba zánětu dásní

V mnoha případech je terapie zánětu dásní snadná a spočívá pouze v osvojení a udržování správné ústní hygieny. Je dobré eliminovat rizikové faktory vzniku zánětu dásní – dodržovat zdravý životní styl, minimalizovat stres a jíst vyváženou stravu s dostatkem vitamínů. Pokud se zánět dásně vyskytuje v místech, kde je stěsnání chrupu, je vhodné konzultovat daný stav s praktickým zubním lékařem nebo ortodontistou. Dodržování správné ústní hygieny při stěsnání chrupu není jednoduché a vše je komplikováno faktem, že hlavní kontraindikací k nasazení fixních rovnátek je právě špatná zubní hygiena. Obecně je doporučováno pužívání měkkých zubních kartáčků zakoupených nejlépe v ordinaci zubního lékaře nebo lékarně a zubní pasty přirozeně potlačující bakterie způsobující zánět dásní.

Léčba ANUG

ANUG je závažným typem onemocnění a jeho léčbu vede parodontolog. Terapie ANUG zahrnuje odstranění odumřelých tkání. Čím rychleji se odstraní, tím rychleji dochází k hojení. Nicméně kvůli silné bolestivosti nelze odstranit veškerou nekrotickou tkáň v jedné návštěvě ordinace. Léčba dále zahrnuje důkladnou instruktáž orální hygieny a její pravidelné kontroly, léčbu bolesti vhodnými medikamenty a výplachy dutiny ústní speciálními prostředky. Ve výjimečných případech je nutno předepsat antibiotika. Navíc je nutno léčit nebo alespoň kompenzovat chorobu nebo stav, které ANUG provází. To platí i pro jiné typy zánětu dásní, které jsou projevem jiného onemocnění. Zánět dásní není radno ignorovat, protože může být prvním příznakem závažné nemoci.

Poslat známému
  
  

napsali jste:

18.8.18 Lucie

Na záněty dásní jsem trpěla asi 10 let. Dokonce jsem kvůli nim přišla o jeden zub (o šestku). Pak mi dentální hygienistka doporučila Enzymel. Už ho používám přes rok a ani jednou se zánět nevrátil. Je sice dražší, ale funguje.

18.9.17 Váčky léčím ananasem+papájou+kysaným zelím červeným!

Váčky léčím ananasem+papájou+kysaným zelím červeným!

15.8.17 Simča

Je to neuvěřitelné, ale moc mi se zánětem dásní pomohlo cucání Laryprontu. Sama bych tomu nevěřila, kdybych to nezkusila.

9.6.17 Sisina

Pastilky Larypront na zánět dásní? Já s ním bojuju s přestávkama už delší dobu. Nadalo mi to a vyzkoušela jsem ho, když jsem měla naposledy zánět. Cucala jsem ho asi 3 dny a docela mi zklaplo. Ono to vážně funguje. Musím se omluvit.

19.5.17 Dáška

Koukám, jak tady všichni chválíte Larypront. Prý vám pomohl se zánětem dásní. Tak jsem ho taky vyzkoušela. Je to bomba. Děkuji. Ušetřili jste mi cestu k zubaři.

24.4.17 Dóma

Také znám problémy se zánětem dásní. Vyzkoušel jsem pastilky Larypront a jsem nadšený. Je to paráda.

26.3.17 radka

A kolik stoji Larypront.ted jsem byla objednana na ustni hygienu se zanetem dasni a vyplyvla jsem zato 750.kc za vrtani kamene.a nic vic ted mam nasne rozhazeny a spatne semi ji a nic nezabira.tak se chci zeptat jestly opravdu pomaha ten larypront.a zakolik je penez.odepiste prosim.radka

21.3.17 Láďa

Bolest, citlivost, krvácení dásní a časté návštěvy u zubaře. Otrava. Vyřešil jsem to díky radě kámoše. Tomu pomohl Larypront. Zkusil jsem ho a paráda. Zánět se ztratil.

16.2.17 Dáška

Problémy s dásněmi jsem začala mít po narození syna. Dlouho jsem nevěděla co s tím. Kvůli kojení jsem do sebe nechtěla cpát žádnou chemii. V lékárně mi poradili pastilky Larypront. Zabraly báječně.

17.1.17 Stázka

Se zánětem dásní mi kupodivu pomohl Larypront. Byla jsem objednaná k zubaři, ale kvůli bolení v krku a kašli jsem musela návštěvu posunout. Na krk jsem cucala Larypront a když jsem pak po několika dnech byla u zubaře, řekl, že zánět ustupuje.

22.12.16 Igor

Když se ozvala bolest dásní nebo zubů, dávala jsem si prášky od bolesti. Pak jsem se dočetla o pastilkách Larypront. Jsou prý na bolest v krku - tomu bych věřila, ale pomůžou prý i na bolest dásní. To se mi moc nezdálo. Ptala jsem se v lékárně a tam mi to potvrdili. Vyzkoušela jsem je a vážně zabraly. NAvíc jsou jen přírodní, bez chemie. Ne jako ty patáky, co jsem do sebe cpala.

6.12.16 David

Díky všem za radu. Před pár dny mě bolely dásně, vynechala jsem zubaře a zkusila pastilky Larypront. Musím uznat, že mě po pár dnech dásně přestaly bolet. Super.

30.11.16 Moňa

S bolestí a zánětem dásní mi neuvěřitelně pomohly pastilky Larypront. Můžu je vřele doporučit.

14.11.16 Simona

Děkuji všem za radu. Zkusila jsem pastilky Larypront, cucala ho pár dní a bolest dásní byla ta tam.

20.10.16 Amina

S bolestí dásní mi k mému překvapení pomohlo cucání pastilek Larypront. Výhodou je, že je máte pořád u sebe a nemáte po nich nepříjemnou pachuť v ústech.

30.9.16 Filip

Chci poděkovat Ritě za tip. O prázdninách jsem měl problém s dásněmi a zkusil ten Larypront. Po pár dnech cucání se vše uklidnilo. Hlavně jsem nemusel k zubaři.

12.9.16 Žaneta

Na bolení a zánět dásní jsem užívala většinou Ibalgin a na potírání nějakou hnusnou heřmánkovou vodičku. PAk mi jednou nabídli v lékárně pastilky Larypront. Docela mě to překvapilo, ale pomohly úžasně. Za pár dní jsem ani nevěděla, že mi něco bylo. SUPER!

23.6.16 Mates

Zánět dásní teď už neřeším se zubařem, ale léčím ho sám cucáním pastilek Larypront. Vlastně ho díky Laryprontu nenechám ani rozjet.

2.6.16 Rita

Ani jsem nevěděla, že mi na zánět dásní můžou pomoci pastilky Larypront. Pobolívalo mě v krku a tyto pastilky jsem cucala. V té době jsem řešila problémy s dásněmi. Než jsem se dostala k zubaři, zdál se být problém s dásněmi lepší. Zubař se ptal, co jsem brala za léky. Pak mi řekl, že ten Larypront mi hodně pomohl.

Přidat nový komentář

Email