Zánět zubní dřeně - pulpitida

Pulpitida neboli zánět zubní dřeně je nepříjmené onemocnění, které během života potká nejednoho z nás. Rychlý nástup bolesti, svíravý pocit v ústech nebo nefungující prášky na tlumení obtíží jsou jen některé z příznaků puplitidy.

Zánět zubní dřeně

Zánět zubní dřeně je většinou velmi bolestivé onemocnění, které přivede do ordinace i ty, co se jindy zubařům vyhýbají obloukem. Zubní dřeň je měkká tkáň vyplňující dutinu uvnitř zubu včetně kořenových kanálků. Je bohatá na krevní cévy, vyživující zub a umožňující jeho růst, a nervy. Nervům zase vděčíme za pocit bolesti, kdykoliv se se zuby něco děje. Jedním z těchto bolestivých případů je i zánět dřeně.

Jak vzniká pulpitida?

Existuje spousta způsobů, jak může být dřeň poškozena. Nejčastěji to bývá zubní kaz, který se postupně propracoval skrz tvrdý povrch do hloubky. Další možností je přetížení zubu, například nevhodnou protézou nebo příliš vysokou výplní. Proto je důležité, a mnohdy méně nepříjemné, chodit na preventivní prohlídky zubů a při dotazech lékaře, zda nová plomba někde "nevyčnívá", odpovídat popravdě. Zánět může ale vzniknout i na podkladě zlomeniny zubu nebo při přehřátí. Ne však při pití horkého čaje, ale jde o teplo vzniklé při nešetrném broušení zubu.

Jak určímě závažnost zánětu zubní dřeně?

Díky mikroskopům můžeme rozlišit mnoho druhů zánětů, ale v praxi, při rozhodování o léčbě, rozeznáváme tři základní stavy dřeně:

  1. Zdravá dřeň
  2. Dřeň s vratnými změnami 
  3. Dřeň s nevratnými změnami 

První skupina je samozřejmě ta ideální. Druhá, kdy jsou změny ještě vratné, je typická bolestí při pití studených nebo horkých nápojů, ta ale rychle ustupuje. Obvykle lékař nachází v oblasti, kterou pacient označí, hluboký kaz nebo výplň. K úplnému vyléčení postačí tento podnět eliminovat.Třetí skupina již vyžaduje rozsáhlejší terapii, nestačí jen odstranit příčinu, ale musíme i ošetřit dřeň samotnou. Situaci ještě ztíží fakt, že druhá forma ve třetí přechází plynule, není tedy jednoduché striktně vymezit, kdy jaký způsob léčby použijeme. V tomto případě bolí zub stále i bez tepelných podnětů. A nejen zub, ale celá polovina obličeje. Tohle nám způsobují bakterie, které z kazu pronikly až do dřeně a jejich toxické látky postupně zabíjí dřeňové buňky, tzv. nekróza.

Pokud pacient ani teď nevyhledá zubaře, přestože léky proti bolesti už nezabírají, dřeň je postupně přeměněna bakteriemi na zapáchající infekční hmotu, čemuž říkáme gangréna. Je to nejtěžší forma zánětu a vyžaduje delší léčbu než ostatní. A abychom všechno ještě více zkomplikovali, existuje navíc chronický zánět zubní dřeně, který se sice ve všech ohledech, včetně léčby, podobá těm předchozím, avšak průběh onemocnění je vleklý a nemusí být doprovázen bolestí.

Co mě čeká v ordinaci zubaře?

V zubní ordinaci je postup následující. Předně je důležité přesně zjistit, který zub pacienta trápí a jak moc je jeho dřeň poškozená. K tomu lékaři slouží různé klinické testy, jako například zkouška na studený podnět nebo naopak na teplý, poklep na hrbolky zubu a hlavně také rentgen. Na něm totiž uvidíme, jestli se zánět nerozšířil i mimo zub kolem kořene. Pak následuje vlastní endodoncie, to znamená otevření dřeňové dutiny, odstranění veškeré infikované tkáně a vyčištění včetně kořenových kanálků. Prostor se zaplní hmotou, zajišťující dokonalé utěsnění, a o otvor v korunce zubu se lékař postará, jako by se jednalo o obyčejný kaz, plombou. Zní to sice jednoduše, ale celé ošetření zabere přes hodinu, v případě více kořenových zubů i několik hodin, nebo je rozděleno do více návštěv.

Závěrem o zánětu zubní dřeně...

Zánět zubní dřeně patří k nepříjemným a často komplikovaným onemocněním. Bolest nejen že přivede pacienta do ordinace, ale provází jej i při klinických testech. Je to však bohužel jediný způsob vyšetření. A přitom tomu všemu lze zabránit pečlivou hygienou a pravidelnými prohlídkami u svého zubního lékaře. Neboť jak jsme řekli hned na začátku, nejčastější příčinou je obyčejný kaz.

Poslat známému
  
  

napsali jste:

21.4.19 Marta

Dobrý den, problém se zánětem zubní dřeně mám za poslední dva roky již počtvrté. Na pravidelné prohlídky chodím. Paní doktorka mi řekla, že se mi ten kaz udělá pod plombou a okem ho tam nevidí. Asi mám ty staré plomby uvolněné a nějak se to pod nimi začne kazit. Zuby si čistím Meridolem a používám ústní vodu.

18.4.17 Petra

Dobrý den, mám dva dotazy je mi 40 let a trpím paradentózou a ustupují mi dásně . Paní zubařka mi řekla, že se to nedá léčit, prý bohužel, a nic víc mi k tomu neřekla. Zuby si čistím pravidelně, používám správný měkký rovný kartáček s menší hlavou Curaprox, zubní pastu Parodontax a ústní vodu Listerin. Dásně mi ustupují nad horními jedničkami a když se hodně směju, je to poznat. Opravdu se s tím nic nedá dělat?

A druhý dotaz je,
našla jsem na internetu toto vteřinové lepidlo na zuby. Kyanoakrylátové lepidlo střední viskozity. Lepí mokré, suché, syntetické a přírodní sádry bez štěrbin. Vhodné pro opravu nalomených zubů, zlomených sádrových modelů a modelů se zatmelovací hmotou, a také pro kov, sklo a keramiku.
* Skladovat v chladu!
* Zabraňte kontaktu s kůží a očima.Výrobce: ORBIS Dental

Mám korunku,cca 20 let a ta mi občas vypadne i s čepem, nebo trnem (nebo jak se tomu říká) a většinou se to stane, když to je to málo vhodné a paní zubařka nemá na mě čas, nebo jsou svátky a já se k ní nemůžu dostat. Je možné toto lepidlo provizorně použít?

Předem děkuji za odpověď.

2.10.16 Eliška

Je mi 14 let.
Mám špatné zkušenosti se zubním lékařem a proto mám panický strach ze zubaře..Zánět zubní dřeně mám už delší dobu ,ale už tu bolest dál nevydržím. Rozhodla jsem se zajít k zubaři ,ale mám otázku.: Když udělám testy a přijde na zákrok budu pod úplnou narkózou ??
(Omlouvám se za pravopisné chyby)

4.6.15 Monika

Protože týden zápasím s bolestí, která vygradovala předvčerem v ukrutné bolesti, musím napsat komentář k tomuto článku. Asi mám také zánět zubní dřeně, jenže nemám šanci ho léčit. Beznadějně sháním zubního lékaře v Ostravě. Přestěhovala jsem se z Čech a již pět let sháním zubaře v místě bydliště no bez úspěchu. když už jsem včera zubaře našla,, bylo to zas jak ve špatném filmu. Objednání až na červenec a bolest neléčí až po prohlídce vstupní atd.atd. takže možnost, že by mně vzal mimo objednání není a tak si se svou bolestí můžu leda skočit z mostu. Je to šílené v naší republice se zubaři. Proč to kdysi nebyl problém a každý svého zubaře měl....?

6.9.14 Daniela Povondrova

Dobry den mela bych dotaz zjevně mam nějaký zánět,zacelo to bolesti zubu pochvíli se to zacelo zhoršovat silnou bolesti dásní které mi natekaji,začínají mi snad i oddalovat od zubu,každou chvíli se mi to přesouvá po celých ústech,docela dost z toho slintam a jako by mě brní cele ústa az ke kostem prosím poraďte mi dekuji

Přidat nový komentář

Email