Zubní kanálky

Zubní neboli kořenové kanálky jsou přirozenou součástí každého zubu. Plní mnoho důležitých funkcí a mohou způsobit také řadu nepříjemných situací. Kromě pulpitidy, známé jako zánět zubní dřeně, dochází často i k odumření zubu v důsledku poškození cév, které zubním kanálkem prochází.

Zubní kanálky

Jak už název napovídá, jde o systém kanálků v zubu, které prochází skrze kořeny do korunky a spojují dřeňovou dutinu v korunce s čelistní kostí. Podobně jako lidské kosti mají ve svém středu kostní dřeň, má chrup dřeň zubní. Vedou tudy cévy a nervy, kterými je zubu dodávána výživa nebo kyslík. Zubní kanálky, nebo jak se odborněji označují – kořenové kanálky, jsou proto pro vývoj a odolnost zubu velmi potřebné. Při přerušení cév, v případě že dojde k porušení kanálku, je dřeň odříznuta od zásobení a odumře. Takový zub se potom označuje za mrtvý.

Není kanálek jako kanálek

Zubní kanálky probíhají po celé délce kořene až k jeho hrotu. Ve svém průběhu jsou ale značně různorodé. Liší se podle velikosti zubu i podle jeho stáří. S přibývajícím věkem pacienta se zubní kanálek zužuje až na průměr několik desetin milimetru, v extrémních případech i setin. Statisticky jsou zjištěny určité vlastnosti, které se opakují. Například ve svém průběhu je kanálek nejširší u korunky a nejužší těsně před kořenovým hrotem, vypadá tedy jako trychtýř. Na průřezu pak může být tvaru kruhového až oválného, pokud vznikl spojením dvou kanálků, tak může být i uprostřed zúžený do tvaru piškotu. Tvar zubního kanálku většinou kopíruje tvar kořene. Problém je, že v jednom kořeni není vždy jen jeden kanálek. A i když ano, může být vzniklý spojením dvou. Toto spojení kanálků ale nemusí být v celé délce, takže se kanálky ve svém průběhu různě spojují a rozpojují. Variabilita tvaru je velmi vysoká, a přestože vzniklo mnoho systémů na popis kanálků, nikdy nejsou obsaženy všechny možnosti, které příroda vytvořila.

Matematika aneb Počty zubních kanálků

Pomocí mnoha pozorování a studií bylo zjištěno, kolik kanálků v kterém zubu může být. Od jednoho u špičáků a většinou i řezáků po tři až pět u stoliček. Kanálky se však mohou spojovat, jak jsme již uvedli, takže je určitá šance najít buď dva malé kanálky s kulatým průřezem, nebo jeden větší s oválným. Přitom počet kanálků je velmi důležitý pro endodontické ošetření u zubního lékaře. Je důležité ošetřit všechny nemocné kanálky a žádný nevynechat, jinak v něm může infekce přetrvat a pacient se bolesti nezbaví. Přitom najít všechny vstupy do kanálků je mnohdy obtížné, neboť jsou menší než špendlíková hlavička a nacházejí se na mnohdy nepřehledném dně dřeňové dutiny, tedy hluboko uvnitř zubu. Lékaři mají však při hledání kanálků k ruce mikroskop, lupové brýle a ultrazvuk, který srovná a zpřehlední dno dřeňové dutiny. I cena léčby se odvíjí podle počtu kanálků. Neplatí tedy, že za ošetření jednoho zubu zaplatíte vždy stejnou sumu, ale například stolička s pěti kanálky bude skoro pětkrát dražší než špičák s jedním. Není však pravidlo, že stolička musí mít pět kanálků a zubař dopředu nemůže cenu odhadnout.

Závěrem o zubních kanálcích

Zubní neboli kořenové kanálky jsou nedílnou součástí každého živého zubu, dodávají zubu kyslík a živiny skrze cévy. Pomocí nervů je zub citlivý na teplo, chlad či bolest. Je důležité, aby kanálky nebyly poškozeny úrazem nebo kazem, mělo by to za následek přerušení cév a odumření zubu. Proto by si měl každý dávat na své zuby pozor. Úraz člověk většinou neovlivní, ale kaz se tvrdým povrchem zubu prohlodává i měsíce, než dosáhne dřeně. Za tu dobu by měl být na preventivní prohlídce snadno odhalen a ošetřen. Proto by se prevence neměla zanedbávat, ani když „nic nebolí".

Poslat známému
  
  

napsali jste:

30.3.18 ne ne ne

už mně zubaří serou ! za všechno chtěji plaiti ! i když to hradi pojištovna !!! už by se těm zlodějum mněla udělat přítrž !! už to prostě přehaní chtěji platit za kažou blbinu !!!
a kdo chce moc nemá nic !!!

pro mně zubař = zloděj !!!!!

27.1.16 Kanalek

Dobrý den chtěla bych se zeptat mám kanálek čistí mi to zubarka ale šílené to bolí ani prášky mi napomáhají nic. Je lepší ten zub od stranit

2.11.15 Anička Řezáčová

A jak se ho zbavujeme?

Přidat nový komentář

Email