Z

Zubní můstek

Zubní můstky jsou po mnoha stránkách nejvýhodnějšími náhradami defektů chrupu. Jsou-li řádně zhotoveny, obnoví dokonale funkci chrupu a zabrání škodám způsobených, ponecháním mezery po ztrátě zubů. V neposlední řadě u pacienta vyvolávají iluzi vlastních zubů, což je po psychologické stránce významná skutečnost.

CO JE ZUBNÍ MŮSTEK?

Zubní můstek, odborně fixní můstek, je náhrada jednoho či několika chybějících zubů, pevně nasazená na dvou či více vlastních zubech. Každý můstek se skládá z několika hlavních prvků:

 

a) Pilířová konstrukce
Fixuje vlastní můstkovou náhradu k nabroušeným zbývajícím zubům, jejichž tvar současně obnovuje či upravuje. Mohou jimi být různé typy korunek či inlejí.

 

b) Mezičleny
Funkčně a esteticky nahrazují ztracené zuby

KAŽDÝ MOST MÁ SVÉ PILÍŘE…

V souvislosti s fixními můstky se používá ještě jeden termín, a to pilířový zub neboli pilíř. Označují se tím pacientovy zuby, na které je můstek připevněn. Tyto zuby je nutno obrousit do požadovaného tvaru, což je bohužel veliké minus, neboť se často jedná o zdravé neporušené zuby, které se tímto aktem nenávratně poškodí. Jako pilíře mohou také sloužit jen kořeny. Ty však musí být předem dokonale ošetřeny kořenovou nástavbou. Kořenová nástavba neboli kořenová inlay je náhrada, která se kotví do kořene a doplňuje korunkovou část do určitého tvaru tak, aby na ni bylo možné následně zhotovit umělou korunku. Jako pilíře mohou rovněž posloužit implantáty. Nutné je zmínit, že předpokladem pro to, aby mohl být zhotoven můstek, musí být fakt, že je defekt na obou koncích mezery ohraničen pilířem. V případech, kdy je pilíř jen na jedné straně, nelze můstek použít.

 

NENÍ MŮSTEK JAKO MŮSTEK

Pokud se otázka můstků týká již Vás, určitě jste se u Vašeho zubního lékaře setkali se situací, kdy Vám dal na výběr z několika druhů můstků, a Vy si jen řekli: „Co teď? Co si mám vybrat? Co bude pro mě nejlepší?“ Nahlédněme nyní do zákulisí jednotlivých druhů a pro lepší představu si je v krátkosti popišme.

 

CELOPLÁŠŤOVÝ FIXNÍ MŮSTEK

 

Kovový

Jedná se o nejjednodušší typ náhrad. Jejich plášť je vyroben pouze z dentální slitiny (zlato, stříbro a paládium, obecný kov). Používají se především do zadních částí zubního oblouku, kde nejsou tolik viditelné. Jejich výhodou je příznivá cena (záleží na druhu zvolené dentální slitiny). Nevýhodou je kovový vzhled, který mezi zuby působí nepřirozeně.

 

Plastový/kompozitní

Tyto pryskyřičné můstky se zhotovují převážně jen jako dočasné náhrady. Jejich předností je nižší cena, mezi nevýhody však patří jejich nízká mechanická odolnost a barevná nestabilita.

 

Celokeramický

V současné době se jedná o nejestetičtější variantu fixních zubních náhrad. Při pečlivém zpracování je k nerozeznání od původních zubů. S výhodou se dá použít v případech, kdy je pacient alergický na kov. Musíme však počítat s poměrně vyšší cenou než u jiných druhů můstků.

 

KOMBINOVANÝ ZUBNÍ MŮSTEK NEBOLI FAZETOVANÝ ZUBNÍ MŮSTEK

Kov-plast/kompozit

Plášť můstku tvoří kov a fazetovací plast nebo kompozit, který je umístěn pouze z přední strany. Existují však také kompozitní plasty, jež dovedou překrýt celý kovový plášť. Vzniká tak levnější varianta metalokeramických náhrad. Nevýhodou je barevná nestálost fazet, které po čase mění svůj odstín nežádoucím směrem.

 

Kov-keramika (tzv. metalokeramický či kovokeramický můstek)

Jsou to velice estetické a funkční náhrady, zejména z dlouhodobého hlediska. Jejich barva je stálá, nepodléhá změnám působením cigaret, kávy ani čaje. Rozsah keramického pláště může být různý, ale většinou pokrývá téměř celou kovovou konstrukci.

 

ZÁVĚREM O MŮSTKU

Existuje celá řada situací, kdy je nutné zubní můstek zhotovit. Nejpádnějším argumentem je pro pacienty estetické hledisko. To hraje roli zejména ve viditelném úseku chrupu. Přesto jsou i další, především funkční důvody, které jsou minimálně stejně důležité. Můstek doplní totiž nejen kousací plochu, ale zároveň obnoví zubní oblouk, který je důležitý pro zachování pevnosti a správného postavení zbylých zubů do vzniklé mezery. Pokud není můstek zhotoven včas, může dojít k putování sousedních zubů do mezery. Tyto zuby jsou jednak více přetěžovány při žvýkání a jednak se dají při větším sklonu jen těžko použít pro zhotovení můstku. Kromě toho zuby v protilehlé čelisti mohou vystoupit do mezery, a způsobit tak tzv. zámkový skus. Tím poškozují nejen sami sebe, ale mohou tvořit překážku při zhotovování náhrady. Následkem všech těchto změn dochází k poruchám skusu, které se mohou projevit až po určité době, například obtížemi v oblasti čelistního kloubu, poškozením parodontu apod.

MDDr. Lucie Václavková

Chcete dostávat emailové novinky?