Z

Zubní pasty

Zubní pasta je neodmyslitelně spjata s ústní hygienou. Řada z nás se domnívá, že zuby čistí právě pasta a kartáček slouží pouze k jejímu napěnění. Ačkoliv je zubní pasta příjemným doplňkem ústní hygieny, zuby nám určitě nevyčistí.

 

Přesto nesmíme všechny pasty házet do jednoho pytle, stejně jako mezi zubními kartáčky existují i mezi pastami velké rozdíly. Pasty Vám pro zjednodušení rozdělíme do tří skupin: špatné, neutrální a terapeutické.

JAK ROZDĚLIT ZUBNÍ PASTY?

Málokdo si dokáže představit každodenní hygienu bez zubní pasty. Pasta příjemně neutralizuje zápach z úst, osvěží nám dech, ale nevyčistí chrup. Zubní plak lze odstranit pouze mechanicky, pomocí zubního kartáčku. Otázkou je, proč jsme si celý život mysleli, že zuby čistí právě pasta? Odpovědí je hned několik. Při rozhodování o koupi zubní pasty působí na spotřebitele nejčastěji reklama a doporučení lékaře. Ačkoliv si to nepřipouštíme, reklama nás ovlivňuje nejvíce, jelikož každý den podléháme její masáži. Pohled na zářivě bílé zuby v ústech spokojené rodiny z televizních obrazovek v nás vyvolá pocit nedosažitelného cíle, kterému se chceme alespoň trochu přiblížit. Jediné pojítko však nacházíme v zubní pastě. Spotřebitel stimulovaný tlakem reklamy ví, že k vyčištění zubů je potřeba pasta, a pokud chce mít nejen čisté, ale i bílé zuby, musí používat zubní pastu whitening. Je nasnadě začít se špatnými zubními pastami.

KTERÉ ZUBNÍ PASTY JSOU ŠPATNÉ?

Špatných zubních past je celá řada. Tím zřejmě nejhorším, co můžeme k čištění zubů použít, je bělící zubní pasta. Abychom účinně redukovali nepatřičné zabarvení zubů, je potřeba navštívit zubního lékaře. Zubní pasty mají zakázáno používat bělicí prostředek o koncentraci vyšší než 0,1 %, což je v porovnání s 30 % koncentrací přípravků u zubního lékaře skutečně zanedbatelné množství. Je zřejmé, že taková pasta Vám zuby nevybělí. Bělící pasta odstraňuje pouze povrchové pigmentace, které však nejsou příčinou žlutavého zabarvení zubů. Mechanizmus odstraňování pigmentací pomocí pasty je založen na obrušovaní povrchových vrstev skloviny abrazivními částicemi, čímž dochází k nevratnému obrušování tenkých vrstviček skloviny, které už nemohou být nikdy nahrazeny. Dlouhodobé používání bělících past vede v důsledku k narušení skloviny a výraznému oslabení zubu. Kombinace s nevhodným, velmi často reklamním kartáčkem, je pro Vaše zuby doslova smrtelnou kombinací.

 

CO BĚLÍCÍ ZUBNÍ PASTY?

O to více scestné je tvrzení proklamované firmami, jež vyrábějí bělící zubní pasty, abychom si po vyčištění zubů nevyplachovali ústa. Údajně dosáhneme lepších výsledků. Skutečnost je taková, že mizivé množství bělícího prostředku, které se v zubní pastě skrývá, je okamžitě po kontaktu se slinou neutralizováno. Položme si otázku. Proč nemám vyplachovat ústa? Vyplachování úst je zbytečné, zněla by racionální odpověď. Pokud však tuto ryze pravdivou odpověď skloubíme s faktem dosažení bělejšího úsměvu… Napadá mě pouze jediné možné vysvětlení. Výrobce zřejmě předpokládá, že zbytek pasty budeme intenzivně jazykem drhnout o zuby. Pouze ležící abrazivní částice na zubech by však ani v těch nejfantastičtějších snech zuby nevybělily.

 

ANTI-AGING PASTY. DOBRO NEBO ZLO?

Další z řady reklamních taháků jsou tzv. anti-aging pasty. Nejčastěji je nacházíme ve formě již zmíněné zubní pasty nebo kůry, která bojuje proti přirozenému stárnutí a opotřebování zubů. Slogan, který by i zarytého odpůrce zubních past zviklal k nákupu. My však víme, že lidský chrup vydrží i několik milionů let. Myslíte, že je skutečně třeba dodávat zubu anti-agingovou kůru? Ano, pokud nám bude více jak milion let a najdeme anti-agingový přípravek, který skutečně funguje. Bohužel, dnešní anti-agingové pasty a kůry jsou jen dalším nefunkčním výrobkem s výrazně vyšší cenovkou.

 

PASTY S 24HODINOVOU OCHRANOU ZUBŮ

Avšak dlouhodobým favoritem mezi výše zmíněnými nesmysly je 24hodinová ochrana zubu. V modelové situaci použijeme průměrného člověka, který nezná správnou techniku čištění zubů, každodenní péče o chrup pro něj představuje nejhorší minuty dne a povědomí o doplňcích ústní hygieny je nulové. Takový to člověk trpí dlouhodobě špatnou hygienou, jelikož si neumí vyčistit hůře přístupná místa na zubech. Usazování zubního plaku v kombinaci s jeho dlouhodobým působením vede vždy ke vzniku zubního kazu nebo parodontózy. Kdybychom tento zubní plak překryli zubní pastou s 24hodinovou ochranou zubu, akorát bychom zbytečně plýtvali. Víme, že zubní pasta je v boji se zubním plakem zcela zbytečná, a tudíž ochrana zubů naprosto nulová.

 

ZÁVĚREM

Z výše uvedených příkladů vyplývá, že nejlepší péče o chrup dosáhnete pomocí kvalitního zubního kartáčku v kombinaci s vhodnou technikou čištění zubů. Reklamní triky většiny výrobců jsou však neúprosné a mnohdy nás přesvědčí k nákupu neúčinných výrobků. Proto se příště podíváme na pasty zařazené do kategorie neutrálních, které je více či méně dobré koupit.

MDDr. Jakub Šulta

Chcete dostávat emailové novinky?